Konut Konferansı 2010 Başladı

yapi.com.tr / Mesut TUFAN / 21 Ekim 2010


Konut sektörünün gelecek vizyonunun ortaya konulduğu, Türkiye'nin ilk ve tek konuya özel kurgulanan buluşması ‘Konut Konferansı 2010', Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, GYODER Başkan Yardımcısı Işık Gökkaya ve TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın konuşmalarıyla başladı. YEM'in Fulya'daki merkez etkinlik alanında gerçekleştirilen buluşmaya ilgi yoğun oldu.

‘Konut'un Türkiye için her zaman önemli bir konu olduğuna vurgu yapan YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, artan nüfusun kentler üzerinde bir baskı yarattığını ve gecekondulaşmayı da beraberinde getirdiğini, konut olgusunun zamanla karakter değiştirerek bir spekülasyon aracına dönüştüğünü belirtti. Konuşmasında TOKİ'nin başarılı işlere imza attığına, gecekondulaşma ve kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesinde önemli bir payı olduğuna değinen Hasol, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı olarak TOKİ projelerinde mimari kalitenin arttırılması için destek istedi. Kamunun yol gösterici olma özelliğini anımsatan Hasol, "Tıpkı sanatta olduğu gibi, mimarlığın da gelişip yeşerebilmesi için ülkenin desteğine ihtiyacı vardır" dedi.

Işık Gökkaya: Konut kredileri tabana yayılmalı

Doğan Hasol'dan sonra söz alan GYODER Başkan Yardımcısı Işık Gökkaya, ekonominin yüzde 10,3 büyüdüğü bir ortamda yüzde 21,9 gibi bir büyüme trendi yakalayan inşaat sektöründe 'konut' kaleminin geçirdiği yapısal değişiklikleri aktardı ve gelinen noktada gelişen tüketici beklentilerinin sektörü nasıl yönlendirdiği üzerinde durdu. Sektörde daha da sağlıklı, sürdürülebilir bir gelişme için yapılması gereken çeşitli düzenlemeler olduğuna dikkat çeken Gökkaya, kredi faiz oranlarının düşmesinin ve ikincil piyasaların oluşturulmasının öneminin altını çizdi.

"Rakamlara baktığımız zaman, bir kişinin konut kredisi kullanabilmesi için yıllık 45 bin TL'lik bir gelirinin olması gerekiyor. Yüzde 1.5 seviyesindeki faiz oranlarıyla, 16.8 milyon hane halkından ancak 1.8 milyon hane halkı yararlanabilmekte. Oysa yüzde 0.99 faiz oranında 80 bin liralık bir kredi tutarının aylık maliyeti 1.20, yıllık  maliyeti de 14.37 seviyelerinde olacak. Bu oran aylık 5 seviyelerine düştüğü zaman, 9 milyon hane halkı konut kredilerinden faydalanabilecek. Bu da konut kredilerinin tabana yayılmasını sağlayacak. Türkiye'nin bu yola girebilmesi için ikincil piyasaların oluşturulması gerekiyor. Amerika'da yaşanan deneyim, bizim için kötü bir örnek olmamalı".

KDV oranlarının ve tapu harçlarının indirilmesinin, KDV iadelerinin ödemelerinin kolaylaştırılmasının ve bürokrasinin azaltılmasının da diğer önemli başlıklardan birkaçı olduğunu aktaran Gökkaya, geçen yıl ugulanan KDV indiriminin sürenin kısa olması nedeniyle ancak sınırlı bir etki yaratabildiğini ifade etti.

"Kentsel dönüşüm projeleri biran önce başlamalı"

Gayrimenkul sektörüne çağ atlatacak çalışmalardan birini de kentsel dönüşüm projeleri olarak gösteren Gökkaya, kentsel dönüşüm projelerinin özellikle deprem bekleyen İstanbul için önemini vurguladı. "Kentsel dönüşümle ilgili projeler derhal tamamlanmalı, milyar dolarlık projeler biran önce başlatılmalı" diye konuşan Gökkaya, depremden önce yapı stoğu yenilenmesinin öneminin altını çizdi. Kentsel dönüşüm sürecinin, konut geliştiriciler için önemli bir sorun olan 'arsa geliştirilmesi' konusunu da çözeceğine dikkat çeken Gökkaya, "Kentsel dönüşüm, tüm paydaşların kazanacağı bir çalışmadır. Başarılı bir kentsel dönüşüm süreci için kamu ve özel sektörün birlikte çalışmalıdır. Süreçte, imar transferleri ve imar haklarının menkulleştirilmesi önem taşımaktadır" dedi.

Gökkaya'nın dikkat çektiği önemli noktalar:

* Yabancıların mülk edinmesinin önündeki engeller kaldırılmalı,

* İmar planları için açılan davalar, yatırımcıların zaman ve sermaye kaybına sebep oluyor; imar planları kesin ve net olmalı, mevcut kanunlarla gerekli düzenlemeler yapılmalı

* Doğaya saygılı yeşil binalar, tüketiciler için de bir tercih sebebi haline geliyor. Çevre dostu konut projelerinin yaygınlaşması için, devlet desteği uygulanmalı ve bu tür projeler teşvik edilmeli. Kentlerde yaşam kalitesinin artması için yeşil binaların artması önemli.


Erdoğan Bayraktar: Kentsel dönüşüm büyük kentlerden başlayacak

Işık Gökkaya'dan sonra kürsüye gelen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar da gelinen noktada konut kavramının nasıl gelişerek, insanların yaşam biçimlerini şekillendiren bir konsepte dönüştüğü üzerinde durdu. "İnsanlar, artık sağlam, kaliteli, çağdaş olanakları da barındıran yerleşim birimlerinde yaşamak istiyorlar" diyen Bayraktar, Türkiye'nin önündeki en önemli sorunlardan birinin kentsel dönüşüm olduğunu söyledi. Türkiye genelinde bulunan 16,5 milyon hanenin 13 milyona yakınının artık şehirleştiğine, ancak bu 13 milyona yakın hanenin yarısının bugünkü mühendislik, mimari standartları yakalamaktan uzak, kaçak ya da ruhsatsız yapılar olduğuna değinen Bayraktar, bu yapıların çağdaş olanaklar sunmaktan uzak olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi:

"Ulaşımla, eğitimle, sağlıkla entegre edilmiş, yeşili bol olan, kaliteli yerleşim birimleri inşa etmek zorundayız ve bunun başlangıç noktası da büyük şehirlerimiz. Kentsel dönüşümün Türkiye gündemine oturtulması gerekiyor ve bunda herkese görev düşüyor. Bu, sadece bir kurumun tek başına altından kalkabileceği bir durum değil".

TOKİ projelerinin mimarisine yöneltilen eleştirileri de değerlendiren Bayraktar, bu konuda meslek insanlarından ve üniversitelerden de uyarılar aldıkların aktardı. Bayraktar, "Kendimizi, yöresel ve tarihi mimarinin geliştirilmesi, mimaride çeşitliliğin artırılması noktasında çok geliştirmemiz lazım" dedi ve bunun için gerekli çalışmaların yapıldığını ifade etti. "Bundan sonra yapacağımız işler bunlardır" şeklinde konuşan Bayraktar, artık tünel kalıp uygulamasının bırakılıp, ülkeyi güzelleştirecek mimari yapıların Türkiye'ye kazandırılması gerekliliğine işaret etti.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :