Kaykay Yapın, Twitter'da 'Hikayeniz' Yayınlansın

mimarizm.com / 14 Eylül 2011

‘Sk8Monkeys on Twitter' adlı çalışma, ilk kez JODI tarafından 2009'da düzenlenen Webcra.sh etkinliğinde gerçekleştirilmiş bir performans.

JODI, bu projesi ile Tony Hawk adlı popüler kaykay oyununun bir versiyonunu oluşturuyor. Bir grup kaykaycının bilgisayarlara bağlı kablosuz klavyelerle kaykay yaptığı performansta, ayak hareketleriyle oluşan rastlantısal kelimeler Twitter'da yayınlanıyor.

Space Invaders sergisinde de klavyelerle kaykay yapmak mümkün olacak. Ziyaretçiler, @Sk8Monkey adlı Twitter hesabı aracılığıyla, fiziksel hareketleri ile sanal veriler oluşturacak.  

Joan Heemskerk (Hollanda) ve Dirk Paesmans (Belçika) tarafından kurulan JODI sanat kolektifi, dünyanın en tanınmış internet sanatçı gruplarından birisi. 1990'ların ortasından bu yana web projeleri, absürd yazılım, oyunlar ve eski moda bilgisayar imgeleri ile enstalasyonlar gerçekleştiren JODI; bilgisayar virüsleri, hata mesajları ve sistem çökmelerine göndermelerde bulunmuş ve karışık navigasyon sistemleriyle bir anti-arayüz yarattı.

Son dönem çalışmalarında Wolfenstein 3D, Quake, Jet Set Willy ve Max Payne 2 gibi eski bilgisayar oyunlarında modifikasyonlar yapan JODI, yeni bir sanat oyunları dizisi yarattı. Mimarlıktaki ‘yapıbozumculuk' (dekonstüktivizm) akımı ile karşılaştırılabilecek bu modifikasyonlar; oyunu temel parçalarına ayırarak, bunları, sezgisel hissi ortadan kaldıran bir şekilde tekrar bir araya getiriyor.


 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :