Kariye'nin Mozaiklerine Artık Dokunabilirsiniz

mimarizm.com / 01 Kasım 2012

Doğu Roma medeniyetinin en önemli kültür miraslarından biri olan Kariye Müzesi, Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla izApps tarafından ilgi çekici bir uygulamaya dönüştürüldü. Apple Store'da satışa sunulan Kariye Müzesi uygulaması, Bizans sanatının en önemli örneklerinden Kariye'nin dünyaya tanıtılmasında önemli bir rol üstleniyor.

Bugün Kariye Müzesi adıyla hizmet veren Khora Kilisesi, Bizans dönemini en iyi anlatan eserlerden biri olarak, dünya kültür tarihinde önemli bir yere sahip. Kilisenin çatısı altında bulunan Bizans dönemi mozaik ve freskleri dönemin en iyi korunmuş izleri arasında yer alıyor. Bu yönüyle dünyaki tüm sanat tarihçilerinin göz bebebeği olan Khora Kilisesi, şimdi teknolojinin yardımıyla dokunulmaya hazır... Kariye Sanal Müze uygulaması , alanının başarılı örneklerinden biri olarak sanal raflardaki yerini aldı.Bizans'a dokunmak

Khora Kilisesi; H. İsa ve H. Meryem'in hayatını kronolojik olarak anlatan mozaik ve freskleriyle, hem dini, hem tarihi, hem de sanatsal bir hazine... Kilisenin inşa edilmesini sağlayan dönemin aydınlarından Teodoros Metohides'in mezarının da bulunduğu müze, Bizans Rönesansı'nın baş yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. 1500 yıllık bina , Hristiyanlık tarihinin de üç boyutlu bir maketi gibi...

İzApps'in Kültür Bakanlığı desteğiyle hayata geçirdiği Kariye Sanal Müze uygulamasında, müzenin doğru anlatılması ve ayrıntılarıyla izlenebilmesi için titiz bir çalışma yürütüldüğü belirtiliyor. Ünlü 'Son Yargı' freskinin renovasyonunu da uygulama içeriğine ekleyen İzApps, sanal konuğun, eserin bugüne ulaşan halinin yanında, orijinalini de hayal ettirmeyi amaçlıyor.


Teknolojiden tarihe saygı duruşu

Teknolojinin tüm olanaklarından yararlanılarak hayata geçirilen Kariye Müzesi uygulaması, görsellerin maksimum kalitede izlenebilmesini sağlayan Retina Display (RD) özelliğiyle, kullanıcıya etkileyici bir deneyim sunuyor. Oyun teknolojisiyle yaratılan uygulama aynı zamanda, ilk foto gerçekçi 3D müze uygulaması unvanına da sahip...Sanal ziyaretçisine 3D serbest tur ile müzeyi en ince ayrıntılarına kadar inceleme olanağı veren uygulama, her bir detayın yanı başında açılan bilgi pencereleriyle doyurucu bir belgesele dönüşüyor.

Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen Kariye Sanal Müze projesinin hemen ardından, "Topkapı Sarayı/Harem" uygulamasının çalışmalarına başlayan izApps ekibi; Ocak ayında raflardaki yerini alacak Harem uygulamasıyla, dünyanın en çok merak edilen mekanlarından birinin kapılarını, etkileyici hikayelerle eşliğinde açmaya hazırlanıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :