Jürgen Mayer H. YEM'deydi

mimarizm.com / 29 Mart 2010
Dünyanın önde gelen tasarımcılarını, mimarlarını ve mühendislerini bir araya getirerek sektördeki mesleki iletişim ortamının kalitesini yükseltmek ve dünya tasarım pratiğinin bileşenleri için Türkiye'de de eş zamanlı olarak tartışılabilecek ortamlar yaratmak amacıyla dünyaca ünlü isimleri ağırlamaya devam eden Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) dün akşamki (29 Mart 2010)  konuğu, çarpıcı geometrideki yapılarıyla olduğu kadar, enstalasyon ve ürün tasarımları ile de tanınan mimar Jürgen Mayer H. oldu.

Konferansın açılış konuşmasında, YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, bu akşam dördüncüsü düzenlenen konuşmalar dizisinin ana sponsorluğunu üstlenen Siemens Ev Aletleri'ne teşekkür etti. Siemens Ankastre Ürün Müdürü Kenan Yıldırım da, YEM'in böyle bir platform oluştumasından dolayı duydukları mutluluğu dile getirerek, bu zemini devam ettirecekleri sözünü verdi.Kalabalık bir dinleyici kitlesine hitap ettiği "RE: ACTIVATORS" adlı sunumunun başında, ilk defa 25 yıl önce İstanbul'a geldiğini ve yeniden bu kentte olmaktan sevinç duyduğunu dile getiren Jürgen Mayer H., enstalasyon, endüstriyel ürün tasarımı ve mimari projelerinden örnekler aktardı.

Çalışmalarının 10 yıllık panaromasını dinleyicilerle paylaşan Mayer, günlük yaşamımızın parçası olan dijital verilerin gizliliği ile mimarideki iç ve dış mekan arasındaki mahremiyetin benzerliğinden bahsetti.

Veriler üzerinden oluşturduğu desenlerin kendisinde tutku haline geldiğini ifade eden mimar, bu desenler ile oluşturduğu örüntülerden ve iç mekan tasarımlarındaki kullanımlarından örnekler sundu.

Isıya duyarlı mürekkep gibi akıllı malzemelere çalışmalarında sıkça yer veren Mayer, programlanmamış mekanların düzenlenmesinde mimarinin "aktivatör" / "katalizatör" rolü gördüğünü ve mekana ekstra bir değer kattığına dikkat çekti. Isıya duyarlı koltuk ya da ısıya duyarlı mürekkep kullanılan çarşaf gibi tasarımlarında, kullanıcının geriye bıraktığı izlere ve insan faktörüne dikkat çekti.

San Francisco MoMA'daki enstalasyon, Volkswagen Autostadt satış alanı enstalasyonu; UIA Berlin Park Lounge enstalasyonu; Heat Seat (ısıya duyarlı koltuk); yumuşak mozaik kanapeler; Stuttgart'ta Belediye Binası; Belçika'da Mahkeme Binası; Krakov'da otel; Hamburg'da diş hekimi muayenehanesi; Hamburg'da An Der Alster ofis binası; dupli.casa konut yenileme projesi ve Sevilla'da Metropol Parasol meydan düzenlemesi projeleri Mayer'in sunumu boyunca değindiği çalışmalardı.

Mayer özellikle dupli.casa ve Metropol Parasol projelerini daha ayrıntılı olarak aktardı. Yaklaşık 25 yıldır, ihtiyaç duyuldukça büyütülen ve son hali kullanıcıyı tatmin etmeyen bir konut yenileme projesi olan dupli.casa'yı bir aile arkeolojisi olarak ele aldıklarını belirten Mayer, bu projenin "bir binanın karmaşık yöntemlerle  nasıl tasarlanacağının" yanıtı olduğunu söyledi.

Metropol Parasol projesini ise, şimdiye dek yaptığı çalışmaların en zorlusu ve en heyecanlısı olduğunu belirten Mayer, bir yarışma projesi olan düzenlemenin ikinci aşamasında 10 projenin finale kaldığını, kendi projelerinin ise Sevillalılardan ciddi destek aldığını aktardı. 1950'lerde pazar alanı olan, 1970'lere gelindiğinde ise otobüs terminaline dönüşen alanın, 30 yıldır geçici otopark alanı olduğunu belirten Jürgen Mayer H., arsanın uzun zamandır ilk kez açık alan olarak kullanılacağına dikkat çekti. Proje için geliştirdikleri dev ahşap şemsiyeler ile en büyük yapıştırılmış binayı elde edeceklerini sözlerine ekleyen Mayer, kullandıkları malzeme ile, inşaat teknolojisi bakımından da bilimsel bir keşife imza attıklarını vurguladı.

Jürgen Mayer H.'nin "RE: ACTIVATORS" başlıklı sunumu soru-cevap bölümüyle son buldu.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :