Jürgen Mayer H.'nin Şifreleri "Wirrwarr" ile Açığa Çıkıyor

mimarizm.com / 13 Aralık 2010


Almanca ve İngilizce olarak basılan "Wirrwarr"da, Jürgen Mayer H.'nin imza attığı yapılar, çizimler, heykeller ve diğer tasarım nesnelerinin temelini oluşturan 100 farklı önbaskı örneği yer alıyor.

Philip Ursprung'un metinleri ve Vanessa Enríquez'in grafik tasarımı ile ortaya çıkan "Wirrwarr" (Almanca: Karışıklık, keşmekeş) adlı kitap; mimarlık, grafik ve endüstiyel tasarım ile sanatı harmanlayan işlere imza atan Jürgen Mayer H.'ye ait yüzlerce ön baskı çalışmasını bir araya getiriyor. Büyük formatlı ve imzalı olarak sınırlı sayıda üretilen yayın, Mayer H.'nin ürettiği mimari proje, çizim ya da nesnelerde sık sık başvurduğu şifre örüntülerinden örnekler içeriyor.

Rakamlar ve tarihlerden yola çıkarak, verileri korumak üzere geliştirilen ve genellikle bankaların müşterilerine parola ve PIN numarası verirken kullandığı önbaskı yöntemi, Mayer H.'nin özel ilgi alanını oluşturuyor. Veri koruma örüntüleri, belgenin ulaşacağı kişi dışında başka kimsenin bu bilgiyi görmemesini güvence altına alıyor. Ön baskı konusunda yaptığı araştırmalar sırasında, bu formlarla ilgili en eski kaynağın 1913'e tarihlendiğini fark eden Mayer H., aynı zamanda yıllar süren araştırması sırasında 400 farklı örüntüyü içeren geniş bir koleksiyona da sahip oldu.


"Wirrwarr", sayfa 16


"Wirrwarr", sayfa 69


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :