İstanbul'un En Eski Mahallesi Nasıl Yok Oldu?

mimarizm.com / 22 Ağustos 2014

                   


Boğaziçi Üniversitesi ekonomi profesörlerinden Cem Behar'ın, "Bir Mahallenin Doğumu ve Ölümü (1424-2008) - Osmanlı İstanbul'unda Kasap İlyas Mahallesi" adlı yeni kitabı Yapı Kredi Yayınları (YKY)'den çıktı.


Tanıtım bülteninden:

Bu kitapta sözü edilen Kasap İlyas mahallesi bugün artık yok. Suriçi İstanbulu'nun Marmara Denizi kıyısındaki bu küçük mahallesi yasal varlığını kaybetti. Önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kabul ettiği 17 Mart 2008 tarih ve 5747 sayılı yasa ile suriçi İstanbulu'nun iki ilçesinden biri olan Eminönü ilçesi ortadan kaldırıldı ve Fatih ilçesi sınırları içine alındı. Bunun hemen ardından da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 16 Temmuz 2008 tarihinde kabul edilen bir kararla bu yeni ve genişletilmiş Fatih ilçesinde yüzyıllardır var olan eski mahalleler birleştirilerek yeni mahalleler oluşturuldu. Bu mahallelerin sadece sayıları değil, yüzyıllardır var olan adları da değiştirildi.

Cem Behar, İstanbul'un en eski mahallesi olan Kasap İlyas'a ait nikâh kayıtları, şer'iye sicilleri ve tahrir-i nüfus belgelerinden yola çıkarak, demografi ve göç ilişkileri bağlamında mahallenin serencamını anlatıyor.


Yazar hakkında:

Prof. Dr. Cem Behar 1946 yılında İstanbul'da doğdu. İktisat teorisi ve demografi konusundaki doktorasını 1972'te Paris'te tamamladı. Çeşitli dönemlerde Paris Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi ve Cambridge Üniversitesi'nde misafir araştırmacı olarak bulundu. 1977 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyesidir.

Müzik çalışmalarına Fikret Bertuğ ile başlayan Behar, daha sonra Emin Ongan ve Niyazi Sayın ile çalıştı. Klasik Türk Müziği'ne ilişkin çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri yayımlandı. Klasik Türk Müziği Üzerine Denemeler (İstanbul, Bağlam Yayınları, 1987), On Sekizinci Yüzyılda Türk Müziği (İstanbul, Pan Yayıncılık, 1987), Ali Ufkî ve Mezmurlar (İstanbul, Pan Yayıncılık, 1990), Zaman, Mekân, Müzik-Klasik Türk Musikisinde Eğitim (Meşk), İcra ve Aktarım (İstanbul, AFA Yayınları, 1993) adlı dört kitabı yayımlandı.

1988-1994 yıllarında B.Ü. Ekonomi Bölümü Başkanlığı yapmış olan Prof. Dr. Cem Behar'ın nüfus ve demografi konularında gerek yurt içinde gerekse yurt dışında Population Studies (Londra), Middle Eastern Studies (Londra), Population (Paris), Annales de Démographie Historique (Paris) gibi dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi vardır.


Bir Mahallenin Doğumu ve Ölümü (1424-2008)

Cem Behar
Yapı Kredi Yayınları
1. Baskı - Haziran 2014
332 sayfa
16.5 x 24 cm
2. Hamur, Ciltsiz
Türkçe

Satın almak için tıklayınız.


 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :