İKSV, 40. Yılına Özel Etkinlikler ve Yeni Hayallerle Giriyor

mimarizm.com / 17 Ocak 2012

Festival ve etkinlikleriyle İstanbul'un kültür ve sanat yaşamında önemli bir rol üstlenen ve 2012'de 40. yaşını kutlayan İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), bu yıl için planladığı özel etkinliklerini ve geleceğe yönelik çalışmalarını, 17 Ocak Salı sabahı vakıfta yer alan Salon'da düzenlenen bir basın toplantısıyla açıkladı.Dünyadaki kültür ve sanat üretiminin seçkin örneklerini, yeni girişimleri ve değişik akımları İstanbul'daki sanatseverlere sunmak, Türkiye'nin kültürel zenginliğini dünyaya tanıtmak ve İstanbul'u uluslararası kültür-sanat platformunun önemli merkezlerinden biri haline getirmek amacıyla 1973 yılında Dr. Nejat F. Eczacıbaşı önderliğinde kurulan İKSV, düzenlediği festival ve etkinliklerle 40 yıldır İstanbul'un kültür ve sanat yaşamında öncülük görevini üstleniyor.

40. yıl çalışmaları ve özel etkinliklerin açıklandığı basın toplantısında, İKSV Stüdyo ekibi Selçuk Metin ve Erman Pehlivan tarafından hazırlanan İKSV 40. yıl filminin gösteriminin ardından söz alan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 40. yıl kutlamaları kapsamında yıl boyunca yapılacak özel etkinliklerin yanı sıra İstanbul Film, Tiyatro, Müzik ve Caz Festivalleri, Leyla Gencer Şan Yarışması, Filmekimi ve ilk defa düzenlenecek İstanbul Tasarım Bienali ile ilgili bilgileri paylaştı.


"40. yıla nitelikli etkinliklerden öte hayallerle giriyoruz"

İKSV'nin geçtiğimiz 40 yıl içinde uluslararası nitelikte dört festival ve iki bienal düzenleyen, yıl boyunca da özel etkinlikler gerçekleştiren bir kurum haline geldiğini söyleyen Eczacıbaşı, sözlerini şöyle sürdürdü:


  foto: Mehmet Girgin


"Türkiye'de kültür-sanat alanında çalışan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak 40. yaşımıza ulaşmanın gururunu taşıyoruz. Biz, 40. yılımıza nitelikli sanat etkinlikleri düzenlemekten de öte hayallerle giriyoruz: İKSV etkinlikleriyle genç bireylerin gelişimini desteklemek, alanında uzman sanatçılar yetiştirmek, sanatçıların ve sanatseverlerin yurt dışıyla bağını kuvvetlendirebilmek, ülkemiz için katılımcı ve sürdürülebilir kültür politikalarının geliştirilmesini sağlamak ve Türkiye'deki güncel sanat üretimine katkıda bulunabilmek istiyoruz."
 
 

40 yılın hikâyesi 'çoksesli' kitapta toplanacak

İKSV, 40. yaşı için, bu 40 yıllık birikimin, kurucuları, çalışanları, destekçileri, sanatçılar ve izleyiciler tarafından anlatılacağı bir kitap hazırlıyor. Vakfın kuruluş yıldönümünün kutlanacağı Haziran ayı içinde yayımlanacak kitapta, vakfın kuruluşundan bugüne geçirdiği dönüşümler, öne çıkan etkinlikler ve önemli dönemeçler, bu süreçlere katkıda bulunmuş kişilerin tanıklıkları aracılığıyla anlatılacak. İstanbul'un kültür-sanat yaşamına yön veren bir kurum olarak İKSV'nin 40 yıllık tarihini, bu tarihin yapılmasında emeği geçen kişilerin ifadeleriyle, çoksesli bir biçimde yansıtmayı amaçlayan kitap, Türkiye'nin ilk kâr amacı gütmeyen kültür-sanat kurumunun kuruluş, kurumsallaşma ve büyüme hikâyesini, doğrudan deneyimler yoluyla kayda geçirecek.


40. yıla özel eser siparişi: La Fura dels Baus'tan "İstanbul, İstanbul" gösterisi

İKSV, 40. yılını birçok özel etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor. Gerek görkemli sokak tiyatrosu etkinlikleriyle gerekse tiyatro ve opera yorumlarıyla dünya çapında tanınan gösteri topluluğu La Fura dels Baus'un İKSV tarafından özel olarak sipariş edilen yeni projesinin dünya promiyeri, ilk İstanbul Festivali'nin başlangıcının yıldönümünde gerçekleştirilecek.

Dünyaca ünlü Katalan La Fura dels Baus'un İKSV için özel olarak hazırlayacağı "İstanbul, İstanbul" adlı projenin dünya prömiyeri 21 Haziran Perşembe ve 22 Haziran Cuma akşamları Haliç Camialtı Tersanesi'nde gerçekleştirilecek. "İstanbul, İstanbul",  İKSV ile İstanbul arasında kurulan güçlü bağların altını çizerek, göz alıcı bir gösteriyle geçmişten geleceğe uzanacak olan bir buluşma olacak.


Berlin Filarmoni'den, Baltacıgil Kardeşlerin Solistliğinde Özel Konser

İKSV'nin 40. yılında ev sahipliği yapacağı bir diğer önemli etkinlik ise dünyanın en prestijli orkestralarından Berlin Filarmoni Orkestrası'nın daimi şefi Sir Simon Rattle yönetiminde vereceği konser olacak.27 Eylül Perşembe akşamı Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek Sir Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası konserinin sürprizi, solistlerinin dünya çapında adından övgüyle bahsedilen genç Türk sanatçılar, çellist Efe ve kardeşi kontrbas sanatçısı Fora Baltacıgil olması.

"Muhteşem tonu, güçlü kişiliği ve ifade derinliği" ile övgü toplayan Efe Baltacıgil, bugün yurt dışında adını en sık duyduğumuz viyolonselcilerimiz arasında. 2005 Genç Konser Sanatçıları Seçmeleri, Peter Jay Sharp Ödülü ve Washington Sahne Sanatları Cemiyeti Ödülü gibi ödüllerle kariyerine parlak bir başlangıç yapan Baltacıgil,  Eylül 2011'den beri Seattle Senfoni Orkestrası'nın çello grup şefliğini üstleniyor. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Curtis Institute mezunu kardeşi Fora Baltacıgil ise ilk orkestra deneyimini İstanbul Senfoni Orkestrası'nda edindikten sonra Philadelphia Orkestrası'nda ve ardından kontrbas grup şefi olarak Minnesota Orkestrası'nda çaldı. 2009 yılında, Berlin Filarmoni Orkestrası'na seçilen ilk Türk sanatçısı unvanıyla topluluğun üyesi oldu.


Türkiye - Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400. yıldönümüne özel projeler

2012 yılında İKSV ayrıca Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlamaları kapsamında da özel etkinlikler gerçekleştirecek. Çağdaş dansın Avrupa'daki en önemli ve dünyadaki en başarılı temsilcilerinden biri olan Nederlands Dans Theater, 14 Haziran Perşembe ve 15 Haziran Cuma akşamları iki özel gösteri için İstanbul'da olacak.


  Kraliyet Concertgebouw Orkestrası, foto: Simon van Boxtel


Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenecek bir diğer etkinlik ise 10 Kasım Cumartesi akşamı Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek konuk şef
Lorin Maazel yönetimindeki Kraliyet Concertgebouw Orkestrası'nın konseri
olacak. Dünyanın en iyi senfoni orkestralarından biri olarak kabul edilen Kraliyet Concertgebouw Orkestrası her biri virtüöz 120 müzisyenden oluşuyor. Kurulduğu 1888 yılından bu yana Strauss, Mahler, Debussy ve Stravinsky gibi pek çok önemli besteci tarafından yönetilen orkestra BBC Music Magazine tarafından verilen müzik ödüllerinde 2007 yılının en iyi orkestrası seçildi. Bu özel projelerin yanı sıra 400. yıl etkinlileri kapsamında İstanbul Caz Festivali'nde de çeşitli konserler gerçekleştirilecek.


"2012 Çin Kültür Yılı" projeleri

Türkiye ile Çin arasındaki kültürel  yakınlaşmayı ve politik ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlayan "2012 Türkiye'de Çin Kültürü Yılı", sene boyunca İKSV tarafından düzenlenecek çeşitli etkinliklerle de kutlanacak. 2013'te "Çin'de Türk Yılı" olarak sürdürülecek olan bu alışveriş ülkelerin, insanların birbirlerini kültürleriyle, sanatlarıyla olabildiğince yakından tanımalarına olanak sağlayacak.

İKSV, 2012 yılı boyunca düzenleyeceği İstanbul festivallerinde "2012 Türkiye'de Çin Kültürü Yılı" için özel bölümler ayıracak.

31. İstanbul Film Festivali kapsamında Çin filmlerinden oluşan özel bir bölüm yer alacak. 18. İstanbul Tiyatro Festivali'nde Pekin Operası görsel bir şölen sunarken, Şanghay'dan gelecek olan Song and Dance Ensemble Çin kültürünün çağdaş çizgilerini yansıtacak. Ayrıca, Ansai Waist Drummers ekibi geleneksel sokak etkinliklerinden bir örnek sunarken, Uçurtma  Atölyesi ve Sergisi gençlere yönelik bir eğitim projesi olarak dikkat çekecek. 


İKSV Tasarım Mağazası'ndan 40. Yıl Özel Koleksiyonu

İKSV binasının giriş katında, tasarım ve sanat tutkunlarına özel armağan alternatifleri sunan İKSV Tasarım Mağazası, İKSV'nin 40. yılına özel bir koleksiyon hazırlıyor. Mağazada yapılacak özel bir tanıtımın ardından Nisan ayında satışa sunulacak İKSV 40. yıl özel koleksiyonunda, 20'ye yakın Türk tasarımcının İKSV için özel olarak hazırlayacağı cam, seramik, kâğıt gibi yapılmış aksesuar ve takılardan oluşan 40 parça ürün yer alacak.


"Bitambiöğrenci" projesi 40. yılda yeniden hayat buluyor

İKSV, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle gerçekleştireceği "BiTamBiÖğrenci" projesi kapsamında, sanata duyarlı herkesi, kültürel etkinliklere katılma şansı bulamayan öğrencileri sanatla buluşturmaya davet ediyor.

Vakıf, 2007 yılında başlattığı projenin kapsamını 2012 yılından itibaren genişleterek, işbirliği içinde olduğu sivil toplum kuruluşlarını çeşitlendirmeyi ve bu sayede daha fazla gencin bu imkândan yararlanmasını hedefliyor. "BiTamBiÖğrenci" projesi kapsamında, İKSV'nin işbirliği yaptığı sivil toplum kuruluşları aracılığıyla belirlenecek, 21 yaşını henüz tamamlamamış 10.000 gence projeden faydalanma imkânı yaratılacak .

İKSV, "BiTamBiÖğrenci" projesiyle, düzenlediği dört festival (Film Festivali, Tiyatro Festivali, Müzik Festivali ve Caz Festivali), iki bienal (İstanbul Bienali ve İstanbul Tasarım Bienali) ve tüm özel etkinliklerinde, sanatseverlerin İKSV'nin internet sitesi üzerinden "BiTamBiÖğrenci" bileti alarak kültür-sanat etkinliklerini takip edemeyen gençlerin sanatla buluşmasına destek olabilmesi için bir platform sağlayacak.  
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :