"Hollanda'nın Bilgi Birikimi ve Deneyimlerini, Büyüyen Türkiye Ekonomisi ile Paylaşmak Üzere Geldik"

mimarizm.com / 24 Mayıs 2012


Yapı-Endüstri Merkezi
çatısı altında faaliyet gösterecek olan Dutch Design Desk İstanbul, dün akşam (23 Mayıs 2012) Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu'nda düzenlenen bir tören ile açıldı. Hollanda Başbakan Yardımcısı Maxime Verhagen ile bu ticari misyona başkanlık eden OMA (Office of Metropolitan Architecture) ortak ve direktörü Victor van der Chijs'in katılımları ile gerçekleşen açılış, Türkiye ve Hollanda yaratıcı endüstrilerinin temsilcileri ile tasarımcı ve fikir önderlerini bir araya getirdi.

Dutch Design Desk İstanbul'un açılışını müjdeleyen konuşmasında Hollanda Başbakan Yardımcısı Maxime Verhagen, yaratıcı endüstrilerin Hollanda ekonomisinin en önemli 10 sektöründen birini oluşturduğunu ve dünya çapında en gelişmiş ürün ve hizmetleri sunduğunu belirtti. Verhagen, Hollanda Hükümeti'nin bu sektördeki araştırmacıları ve şirketleri inovasyon konusunda desteklemeye büyük önem verdiğini dile getirdi. "İstanbul beni, sürekli artan kentleşmesi ile her geldiğimde şaşırtmaya devam ediyor" diyen Verhagen, Türkiye ve Hollanda arsındaki ilişkilerin canlanmasını amaçladıklarını vurgulayarak şöyle devam etti: "Hollandalı yaratıcı şirketlerle geliştirecekleri ortaklıklar Türk girişimcilerin Türkiye'de ve bölgedeki rekabet gücünü artıracaktır."


Soldan sağa: Hollanda Başbakan Yardımcısı Maxime Verhagen, Dutch Design Desk Istanbul Direktörü Nurten Meriçer, DutchDFA Programı Direktörü Christine de Baan ve Hollanda Yaratıcı Endüstriler Yönetimi Başkanı Victor van der Chijs.

Hollanda Yaratıcı Endüstriler Yönetimi Başkanı Victor van der Chijs ise, "Yaratıcı endüstrilerde faaliyet gösteren Hollandalı firmaların yüksek uluslararası itibarları, bilgi birikimleri ve deneyimlerini, hızla büyüyen Türkiye ekonomisi ile paylaşma niyeti ile buradayız" dedi. Van der Chijs, eğitim ve kültürü odaklarına alarak büyük firmaları bir araya getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. "İnanıyoruz ki Dutch Design Desk İstanbul, yaratıcı Hollandalı ve Türk girişimcilerin işbirlikleri ve kalıcı ortaklıklar geliştirmelerinde önemli bir rol oynayacaktır."

Dutch Design Desk Istanbul Direktörü Nurten Meriçer, "Yaratıcı endüstriler, özellikle tasarım, moda ve mimarlık İstanbul'un önümüzdeki dönemde en büyük büyüme potansiyeli olan sektörlerinin başında geliyor. Hollanda Tasarımı bu büyümede önemli bir rol oynayabilir. Hollandalı yaratıcı endüstri firmalarının Türk firmaları ile geliştirecekleri işbirliği ve ortaklıkların karşılıklı yeni iş fırsatları ortaya çıkaracağına eminim" sözlerini sarf etti.

DutchDFA Programı Direktörü Christine de Baan ise şunları ekledi: "Dutch Design Desk İstanbul Hollandalı yaratıcı girişimcilerin hem meslektaşları hem de müşterileri ile bir araya gelmeleri için etkin bir iletişim noktası oluşturuyor. Yerel sorunları ele alma konusunda gereken uzmanlık için arz ve talebi buluşturan bu oluşum aynı zamanda kalıcı ortaklıklar ve çok değerli dostlukların gelişimine de öncülük edecektir."

Dutch Design Desk Istanbul, Türkiye pazarına girmeyi hedefleyen Hollandalı tasarımcılar ve tasarım şirketleri ile Hollandalı tasarımcılar ile işbirliği yapmak isteyen Türk şirketlerin ilk buluşma noktası olmayı amaçlıyor. Dutch Design Desk İstanbul'un vereceği hizmetler arasında ticari işbirlikleri konusunda arabuluculuk, bilgi bankası, danışmanlık, temsilcilik ve iletişim bulunuyor.

Dutch Design Fashion Architecture (DutchDFA) Programı'nın girişimi ve mali desteği ile gerçekleştirilen Dutch Design Desk Istanbul, Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) "İstanbul'un tasarım, moda ve mimarlık üçgeninin kalbi" olarak görülen Fulya'daki merkez binasında faaliyet gösterecek.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :