Zürih’teki Le Corbusier Pavyonu'nun Yeni Yüzü

mimarizm.com / 24 Temmuz 2019
Le Corbusier’nin, Zürih’te 1967 yılında gerçekleştirdiği sanat pavyonu projesi, mimar Silvio Schmed ve Arthur Rüegg tarafından yenilerek geçtiğimiz Mayıs ayında hizmete açıldı.

Le Corbusier’nin 1967 yılında Zürih’te gerçekleştirdiği son projesi, geçtiğimiz Mayıs ayında yeniden açılışının ardından son derece hareketli bir yaz geçiriyor. Mimar Silvio Schmed ve Arthur Rüegg, ikonik yapının daha önceki renkli, sanat dolu ihtişamına geri döndürülmesi için Ekim 2017 ile Şubat 2019 tarihleri arasında renovasyon üzerinde titizlikle çalışmış. 

Le Corbusier, dört kata yayılan 600 metrekarelik bu çelik ve cam yapıyı; iç mimar ve galeri sahibi Heidi Weber'in kendisinden ideal bir sergi alanı ve sanatsal bir buluşma nokrası yaratmasını istemesi üzerine tasarlamıştı. Büyük usta talep üzerine yaşamı, mimariyi ve sanatı bir araya getirerek sonrasında “sanatların bir sentezi” olarak tanımlanan bu yapıyı ortaya koymuştu. Ustanın fabrikasyon, dolaşım ve çatı bahçeleri konusundaki iyi bilinen modernist yaklaşımını yansıtan pavyonda ayrıca mimarın bazı ikonik mobilya tasarımları da sergileniyor. 

Bu haber Wallpaper'dan derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :