Yuyuan Metro İstasyonu

mimarizm.com / 16 Ağustos 2022
Şanghay’da Xing Design tarafından 2022 yılında tamamlanan Yuyuan Metro İstasyonu, Huangpu Nehri’ni andıran dalgalı formdaki tavan tasarımı ve özel günlere göre renk değiştiren LED aydınlatması ile dikkat çekiyor.

Fotoğraflar: Shenliangsu Su

14 numaralı Şanghay metro hattı üzerindeki Xing Design imzalı Yuyuan İstasyonu, ChenghuangMiao (Şehir Tanrısı Tapınağı) ve Bund'un bitişiğinde, şehrin kalbinde yer almaktadır. Bu bölge, Doğu ve Batıyı, Şanghay'daki tarihi ve çağdaş tarzları birleştiren kültürel bir dönüm noktasıdır. Yuyuan İstasyonu, sadece şehirdeki toplu taşıma için önemli bir bağlantı noktası olarak değil, aynı zamanda bu bölgeye açılan bir kapı ve turistik turlar için bir başlangıç ​​noktası olarak da hizmet veriyor.

Şanghay'daki en derin yer altı istasyonu olarak, duvarlar, kolonlar ve zemin katmanları gibi yapısal değişiklikler yapılamayacağı için, iç mimaride zorlayıcı unsurlar meydana gelmiş. Üstelik istasyon alanındaki kültürel öğelerin zenginliği, yapının çevresi ile nasıl ilişkilendiğini gösteren bir önerme ile tasarlanmasını kaçınılmaz kılmış.

Kavisli su dalgası tavanı, bu metro hattının üzerindeki Huangpu Nehri yanılsaması olrak tasarlanmış de bu "dalgalar" sütunlara çarparak ritmik bir titreşim yaratıyor gibi düşünülmüş. "Dalgaların ucunun" eğrisel formu, Şehir Tanrısı Tapınağı'nın Çin saçaklarından esinlenerek tasarlanmış ve bulunduğu bölgenin  birden çok kültürel unsurunu incelikle ve dolaylı olarak yansıtması amaçlanmış. Eğer bu istasyon, Şanghay şehrinin atardamarlarına benzetilirse, o zaman en derin istasyon olan Yuyuan'da, sanki şehrin nabzını hissedebiliyormuşsunuz gibi bir etkinin hakim olduğu söylenebilir.

Yuyuan istasyonunun planı, rayların ayrılmasını ve birleşmesini sağlayacak şekilde şekillendirilmiştir ve istasyonun bekleme alanındaki tavan borularının dağılımı da homojen değildir. Bu nedenle, eğrisel formlar kolay kolay tekrarlamayacak şekilde tasarlanmış. Parametrik tasarım teknolojisi, seri üretim ve kurulum maliyetini kontrol etmek amacıyla,  formlar oluşturmak ve standart olmayan birimlerin sayısını optimize ederek konsepte uygun olarak kullanılmış.

Su dalgası formundaki tavan, kesilmiş, bükülmüş ve birleştirilmiş on binlerce alüminyum panelden yapılmıştır. Tavan sistemi, çeşitli ışık efektleri sunabilen büyük bir üç boyutlu LED kanopi oluşturmak amacıyla, aydınlatma sistemi ile birlikte kurgulanmıştır. Ulusal Gün ve Bahar Şenliği için “Çin Kırmızısı”, Sevgililer Günü için pembe ve çiçek yaprakları gibi özel günlere göre farklı aydınlatma senaryoları sunabilmektedir.

Mimari mekanlara genelde güneş ışığıyla ruh verilebilirken, Yuyuan İstasyonu'nun yeraltındaki bu iç mekanı tamamen tavandan gelen yapay aydınlatmaya dayanıyor. Bu LED kanopinin aydınlatma senaryolarının tasarımı, herkesin Yuyuan Bahçe İstasyonu'nun mekansal ışığını ve rengini şekillendirmeye katılabilmesi için halkın önerilerine de açık olabilir.

Haber, architizer'den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :