Dikey Bir Panorama

mimarizm.com / 20 Ağustos 2022
Olafur Elliason ve Sebastian Behmann’ın kurduğu Studio Other Spaces, Kaliforniya’da konik bir forma sahip şarap tadım pavilyonu tasarladı.

©The Donum Estate, Studio Other Spaces

Sanatçı Olafur Elliason ve Mimar Sebastian Behmann’ın kurduğu Studio Other Spaces, Kaliforniyalı şarap üreticisi The Donum Estate için açık havada bir şarap tadım pavilyonu tasarladı. Tüm duyulara hitap eden bütünsel bir deneyim sunabilmeyi hedefleyen yapı, Eliason ve Behmann tarafından dikey bir panorama olarak tanımlanıyor. Tasarımı oluştururken arazinin çeşitli unsurları bir araya getirilmiş ve pavilyonun arazi üzerindeki konumu da göz önünde bulundurularak kaplayacağı alan boyunca alınan dikey bir kesitteki bileşenlerin soyutlamaları tasarım öğelerine dönüşmüş. Çatının renkli lamine cam panelleri ise, rüzgar yoğunluğu, sıcaklık ve nem gibi parametrelerin yıllık ortalamalarını gösteren soyut bir takvimi temsil ediyor.

Bir tepe üzerinde yer alan proje, arazinin panoramik manzarasını gözler önüne sererken, aynı zamanda Estate'in açık hava heykel koleksiyonu üzerinde düşünmek için bir seyir noktası oluşturuyor. Pavilyona giden çakıl yol, tepenin eğiminin içine oyulmuş ve sınırları deneyime ek bir hareket unsuru getiren sırlanmış tuğlalarla belirlenmiş. Çakıl yolun kenarındaki bu duvar, pavilyona yaklaştıkça yükseliyor ve içeride göz hizasına kadar yükselerek toprağı ve bitkileri ziyaretçilerle aynı hizaya getiriyor. Tasarım, çevre, toprak, gökyüzü ve ortaya çıkan panoramik manzara hakkında yüksek bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Sebastian Behmann projeyi şöyle açıklıyor:

“Pavilyon tasarımımız, şarabın tadımı deneyiminin yanı sıra, üzümlerin yetiştirildiği ve şarabın üretildiği toprakların deneyimlenmesine de odaklanıyor. The Donum Estate bağından esinlenerek, toprak, bitki örtüsü, rüzgar, güneş, atmosfer, yağmur ve hatta asmaların bir sonraki sezon için büyümesi için geçen süre gibi doğal unsurları yapıya dahil ettik. Duyular ve çevre arasında bir rastlaşma niteliğinde, yeni pavilyonun ziyaretçilere bütünsel bir deneyim sunacağını umuyoruz."

Pavilyon aynı zamanda bir konaklama merkezi ve Louise Bourgeois'in eseri Crouching Spider'ı barındıran bir muhafaza alanına sahip olan Estate'e önemli bir katkı sağlayacak. The Donum Estate ayrıca Ai Weiwei, Ghada Amer, Doug Aitken, Lynda Benglis, Keith Haring ve Subodh Gupta gibi sanatçılar tarafından tasarlanmış dış mekan heykelleri de dahil olmak üzere 50 adet sanat eseri barındırıyor ve dünyanın erişilebilir en büyük özel heykel koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Haber, archdaily'den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :