YILLIK: Annual of Istanbul Studies 4 Çıktı

mimarizm.com / 25 Ocak 2023
41. Grafik Tasarım Ödülleri’nde Başarı Ödülü’ne layık görülen YILLIK: Annual of Istanbul Studies’in dördüncü sayısı çıktı.

YILLIK: Annual of Istanbul Studies’in 2022 sayısı, İstanbul’un I. Dünya Savaşı’nın hemen ardından İtilaf devletleri tarafından gerçekleştirilen ve çarpıcı biçimde az çalışılan işgalinin sona ermesinin yüzüncü yılını Daniel-Joseph MacArthur-Seal ile Gizem Tongo’nun derlediği özel bir Meclis dosyasıyla mimliyor. Ekaterina Aygün, Lerna Ekmekcioglu, Artemis Papatheodorou, Ceren Abi, Claire Le Bras ve Erol Ülker’in yazılarının bir araya geldiği bu dosya, küratörlüğünü MacArthur-Seal ve Tongo’nun yaptığı ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde 11 Ocak ile 26 Aralık 2023 arasında ziyaret edilebilecek,  Meşgul Şehir: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918–1923 sergisine eşlik ediyor. Gerek sergi gerek de dosya işgalin yüzüncü yılını anmakla kalmıyor, İstanbul’un I. Dünya Savaşı sonrası dönemi üzerine en yenilikçi araştırmaları vitrine çıkartıyor ve bu döneme dair çalışmalara şimdiye kadar hakim olmuş milli/milliyetçi tarihyazımlarının ötesine geçen yeni araştırma izleklerine işaret ediyor.

YILLIK 4’ün hakemli makalelerinden biri, “Projections of Xenophobia: The Capitulations, Employment, and Anglo-Turkish Relations in the 1920s” hikâyeyi işgalden cumhuriyetin ilk yıllarına taşıyor ve savaşın, etnik şiddetin ve işgalin travması İstanbul’da hâlâ çok canlıyken işyerlerinde bir arada olmanın sorunlarına odaklanıyor. Orçun Can Okan’ın imparatorluk sonrası İstanbul’unda zenofobi üzerine eleştirel çalışması Erken Kariyer Makale Ödülü’nün de sahibi. Namık Günay Erkal ve Firuzan Melike Sümertaş’ın “Of a Piece with Their Habitations”: Phanariots and Their Houses on the Phanar

Waterfront” makalesi, “Fener evleri” olgusuna dair çok etraflı bir mimari, tarihsel ve tarihyazımsal analiz sunuyor. YILLIK’ın son hakemli makalesi olan Alex Rodriguez Suarez’in “Bell Ringing in Latin Pera: Sounds and Silence” yazısı ise İstanbul’un tarihi ses peyzajına, Pera’da çan çalmanın doğrusal olmayan tarihi üzerinden bakıyor.

Cabinet bölümü, Suna ve İnan Kıraç Vakfı (SVIKV) Koleksiyonları’ndan görsel ya da yazılı bir eserin incelendiği geçtiğimiz sayılardakinin aksine, bu sefer kişisel bir mektuba yer veriyor. Mine Yıldırım bu mektubu kullanarak erken cumhuriyet İstanbul’unda hayvan refahı ve insan-hayvan ilişkilerini eleştirel bir incelemeye tabi tutuyor. Beş kitap ve bir sergi eleştirisi içeren İncelemeler ve İstanbul Kaynakçası bölümümüz, Shirine Hamadeh ve Çiğdem Kafescioğlu’nun derlediği A Companion to Early Modern Istanbul’a James Grehan’ın yazdığı özel inceleme yazısıyla açılıyor ve İstanbul Kaynakçası 2022 ile sonlanıyor.

YILLIK: Annual of Istanbul Studies, 2019’da hakemli bir dergi olarak yeniden yapılandığından beri, M. Baha Tanman’ın editörlüğünde, İstanbul Araştırmaları Yıllığı / Annual of Istanbul Studies dergisinin şehre dair kurduğu akademik geleneği devam ettiriyordu. 2012’den beri iki yayının da yapıtaşlarından olan Tanman YILLIK’ın Yayın Kurulu’ndaki rehberliğine devam ederken editörlük pozisyonunu bu sayıdan itibaren K. Mehmet Kentel’e devrediyor.

YILLIK: Annual of Istanbul Studies 4 (2022) içeriğine erişmek için tıklayın.

 

*

YILLIK: Annual of Istanbul Studies Hakkında

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından, basılı ve çevrimiçi (Dergipark üzerinden) yayımlanan, hakemliaçık erişim ve uluslararası akademik bir dergi olan YILLIK: Annual of Istanbul Studies, İstanbul’un geçmişi ve bugününe dair en yeni ve ileri araştırmalara yer vermeyi amaçlıyor.

YILLIK: Annual of Istanbul Studies, tarih, mimarlık ve sanat tarihi, arkeoloji, sosyoloji, antropoloji, coğrafya, şehir planlama, kent çalışmaları ve diğer ilgili beşeri ve sosyal bilim alanlarında çalışan araştırmacıların, İstanbul’un farklı dönemlerine dair, İngilizce ve Türkçe özgün makalelerine, deneme yazılarına (Meclis), kitap ve sergi incelemelerine açıktır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :