Yeni AKM Projesinin Sosyal Medya Yansımaları

mimarizm.com / 07 Kasım 2017
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesinin tanıtımının ardından yenileme projesi mimarlık camiası tarafından sosyal medyada sıklıkla gündeme geldi, tartışıldı. İşte mimarların yeni AKM projesiyle ilgili yaptığı yorumlardan bazıları…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda yeni AKM'yi "İnşallah 2019 ilk çeyreğinde, Murat Bey'den sözünü aldım, bitireceğiz. Zaten mermerlerine varıncaya kadar her şeyleri sundular. Beraberce bakanımla birlikte şu uygundur, şu değildir, hazırlıklarını yaptık" sözleriyle tanıttı. Toplantıya katılan Murat Tabanlıoğlu da aynı gün mimarlık ofisinin Facebook hesabından projeyle ilgili görselleri paylaştı. Bazı görsellerin kısa bir açıklama metniyle bazılarınınsa açıklama yapılmaksızın paylaşıldığı dikkat çekti.

Tabanlıoğlu Architects’in Facebook hesabından paylaştığı görsel ve metinler şu şekilde:

"Binlerce yıllık kültür şehri İstanbul’a yirmi birinci yüzyılın kültür-sanat merkezi. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın kurucusu ve Murat Tabanlıoğlu’nun babası Hayati Tabanlıoğlu tarafından tasarlanan Atatürk Kültür Merkezi ana fonksiyonları olan opera ve bale için hizmet verecek çağdaş salonların yanısıra, çok kapsamlı bir kent kültür yapısı olarak, bugün, 21. yüzyılın başında, ve bu günün imkan ve yaklaşımlarıyla, yeniden İstanbul’a kazandırılıyor."

"Ana binaya eklemlenen kültür sanat birimleri vasıtasıyla AKM, tek bir binadan, geniş kapsamlı, büyük bir kültür kompleksine dönüşmüş olacak, bu kademeli binaların üzerinde, İstanbul’un en etkileyici manzaralarına açılan bir kentsel park yer alacak."

"Opera binalarının en dikkat çeken unsurlardan biri olarak, AKM’nin ön cephesinde yer alan meydanla ilişkisi güçlendirilecek" 

"AKM’nin korunan özgün cephesi aynı zamanda dünyanın en büyük ekranlarından biri olarak kullanılabilecek; böylelikle içeride gerçekleşen temsiller dışarıda, yüksek nitelikli bir ekran aracılığıyla seyredilebilecek."

* * *

Sosyal medyada mimarların yeni AKM projesiyle ilgili yaptığı yorumlar ise şöyle:


 


 


 


 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Mehmet Akif Kök 4 yıl önce Lafa gelince herkes mimar. Proje ihaledeyken neredeydiniz ? Yapamayacağınız şeyleri eleştirip mimarız demeyin.
  • Yüksel Yüksek 4 yıl önce Genel olarak daha önceki proje ile aynı içerikte gözüküyor. Giriş fuaye alanının görselleri kuventlendirip kubbe tarzıyla çekicilik yaratılmış Yan otopark kısmına tam anlaşılmamakta birlikte ticari fonksiyonlar yüklenmiş gözüküyor. Dileriz bu fonksiyonlar kültür amaçlı (Sanat galerisi, müzik atölyeleri, küçük konser ve tiyotro alanları vb.) düşünülmüştür. Bu mimari yapılanma umarız Taksim ve çevresinin Sanat ve kültür açısından ön plana çıkmasını sağlar.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :