AKM Kurtuldu

Filiz YAVUZ / 07 Kasım 2007

Kamuoyunda tartışma yaratan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hakkında Yasa Tasarısı, içeriğinden "Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkılması" hükmü  çıkarılarak yasalaştı. Böylece uzun zamandır süren AKM'nin yıkılıp yıkılmayacağı tartışmaları da son bulmuş oldu. Bundan sonra AKM hakkındaki tüm projeler, binanın yıkılmasına karşı olan Koruma Kurulu'nun kararlarına göre hayata geçirilecek.

AKM'nin yıkılması hükmünün AKP, CHP ve MHP'lilerin ortak önergesinin kabul edilmesinin ardından TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hakkında Yasaya göre, AKM'nin bulunduğu parsel ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait parsel ve eklenebilecek diğer belediye ve Hazine arazilerinden oluşacak alanda yeni bir AKM binası ve müştemilatlarının projesi ve inşaat yapım işleri, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu karar ve görüşleri doğrultusunda yapılacak.

Ayrıca "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi" kapsamında, İstanbul'u 2010 yılı "Avrupa Kültür Başkenti" olarak hazırlamak, 2010 yılında yapılacak etkinlikleri planlamak üzere, "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı" kurulacak. Ayazağa'da, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yapımına başlanan ancak tamamlanamayan kültür merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilerek 2010 yılına yetiştirilecek. Yine İstanbul'un Eyüp ilçesindeki Rami Kışlası, İstanbul Kütüphanesi olarak düzenlenecek. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, önceki gün Bolu'da katıldığı Anka Kuşu filminin galasında konuyla ilgili bir açıklama yaparak, "Koruma kurulları yapacakları çalışmalar sonrasında mevcut yapının iyileştirilmesini ve yeniden yapılmasını uygun görecekler. Çalışmalar sürüyor, çalışma sonrasında karar verilecek. Ayrıca, bina 1970'lerin tekniğiyle yapılmış. Mekânlar yetersiz." şeklinde konuştu.

Yasada neler var?  
*  İstanbul'u 2010 yılı 'Avrupa Kültür Başkenti' olarak hazırlamak, 2010 yılında yapılacak etkinlikleri planlamak, yönetmek, kamu kurum ve kuruluşlarının bu amaçla yapacakları çalışmalarda koordinasyonu sağlamak üzere, 'İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı' kurulacak. 

*  AKM'nin bulunduğu parsel ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait parsel ve eklenebilecek diğer belediye ve Hazine arazilerinden oluşacak alanda yeni bir AKM binası ve müştemilatlarının projesi ve inşaat yapım işleri, Kültür ve Tabiat Varlıkları Kuruma Kurulu karar ve görüşleri doğrultusunda yapılacak. 

*  Ayazağa'da, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yapımına başlanan tamamlanamayan kültür merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilerek 2010 yılına yetiştirilecek. 

*  Eyüp ilçesindeki Rami Kışlası, İstanbul Kütüphanesi olarak düzenlenecek. 

*  Harcamalar, İstanbul İl Özel İdaresi'nin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bütçelerine konulacak ödenek ile İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası tarafından aktarılacak tutarlarla oluşacak banka hesabından karşılanacak. 

*  Her tür hizmet alımı Bakanlar Kurulu kararıyla çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. Yapılacak iş ve işlemler her yıl TBMM KİT ve Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu tarafından denetlenecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :