Yaratıcı Katalizör

mimarizm.com / 05 Temmuz 2021
Endonezya’nın Bogor kentinde, Local Architecture Bureau tarafından tasarlanan Creative Hub, tarihi bir yapıya eklemlenerek açık ve kapalı ilham verici mekanlarıyla bölgenin yaratıcı topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

Fotoğraflar: DKD/Dedi Dwitomo

Tarihi 200 yıl öncesine, sömürge dönemine dayanan bir yapının arazisine yerleşerek tasarım dili ve formuyla çevresinden ayrılan Local Architecture Bureau tasarımı bina, kolektif bir etkinlik alanı olarak işliyor. Endonezya’nın Bogor kentinde, yaratıcı insanlar için jeneratör olarak tasarlanan merkez, her yönden erişime açık olan tek bir bina olarak tanımlanıyor. Binanın C şeklindeki formu, arazinin bitişiğindeki parka kadar uzanarak açık hava etkinlikleri için kompleksteki tüm mekanları sorunsuz bir şekilde birbirine bağlıyor.

Arazinin çeperine doğru konumlandırılan binanın yerleşim kararları, arazideki anıtsal ağaçlar ve tarihi yapı dikkate alınarak belirlendi. Oditoryum, galeri, derslik ve çalışma alanlarından oluşan mimari program, tropikal iklim özellikleri sonucu tek bir kıvrımlı çatı altında toplandı. Farklı geometrik alanlar işgal eden bu bölümlerin her biri açık teraslarla çevrelendi.

Sütunlarla çevrili teras boyunca devam eden kapalı-açık alan hissi, eğitim, eğlence ve açık hava performansı gibi faaliyetler arasında kapsayıcı bir ortam sağlıyor. Tasarım ekibinden Gemawang Swaribathoro; konseptin, yaratıcı ruhun binayı doldurması ve renklendirmesi için boş bir tuval olarak ele alındığını ve tasarımın da mümkün olduğunca halka açık bir katalizör olarak organize edildiğini belirtiyor.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :