YAPI’nın Haziran Sayısı Çıktı

mimarizm.com / 02 Haziran 2016
YAPI Dergisi’nin Haziran sayısında Architektonické štúdio Atrium’un tasarladığı “Važecká’da Yeni Kültür Merkezi” projesine geniş yer veriliyor. Dergide proje ve uygulamaların yanı sıra çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor. Derginin Appstore ve Googleplay mağazalarından indirilebilen dijital versiyonunun tablet sponsorluğunu Haziran sayısından itibaren 1 yıl süreyle Seranit Grup üstleniyor.

Važecká’da Yeni Kültür Merkezi 
Architektonické štúdio Atrium’un Slovakya’daki projesinde eski bir ısı eşanjörü istasyonu, bölgenin çağdaş gereksinimlerine yanıt verecek biçimde bir kültür merkezine dönüştürülmüş. İşlevin dönüşüm konsepti, düzgün kübik kütlenin hareketli bir tırmanma duvarına dönüştürülmesine dayanıyor. 

Ulugöl Büro Binası 
Projede amaç, cephe üzerinde çeşitliliği ön plana çıkartmak, statik kurgu göz önünde bulundurularak ara katlarda boşluk ve doluluk ilişkilerini kurgulamak, çalışanlar arasındaki sosyal etkileşimi yeşil teraslarla ve ortak alanlarla sağlamak. İstanbul, Ataşehir’de bulunan projenin tasarımı Tago Architects’e ait. 

İstanbul Tarım Büro Binası 
Şevket Altındal Mimarlık Bürosu’nun tasarladığı Antalya’daki yapı, büyük boyutlu sera ve depolar silsilesinin önünde, var olan niteliksiz silueti güçlendirmek için farklı yükseklik, doku ve açılarda gelişen duvar elemanları ile görsel anlamda bir perde olmuş ve dokuya bir set çekmiş. 

"King Street West" 
Üç mahallenin kesişim noktasında BIG ve Westbank, kent sakinleri için yeni bir odak oluşturacak ve çeşitli yaya akslarını bir araya toplayacak bir avluyla birlikte bir karma kullanım projesi hazırlamışlar. Proje Kanada’nın Toronto kentinde yer alıyor. 

Beyaz Ev 
Ofist’in tasarladığı İstanbul Beyoğlu’nda olağanüstü bir boğaz ve eski şehir manzarasına sahip çatı katı, ferah, aydınlık ve huzurlu bir yuvaya dönüşmüş. 

Yanweizhou Parkı 
Yanweizhou Parkı, taşkın alanları için doğaya uyumlu suya dayanıklı uygulanabilir bir örnek niteliği taşıyor. Çin’de yer alan peyzaj projesinin tasarımı Turenscape’e ait. 
 

Yapı dergisi


Ayrıca; 
- Yenilikçi Tasarım ve Üretim Araçlarının Mimarlık Bağlamında Kurgulanması; Elif Erdine 
-  Kolektif Düşünme/Sorgulama/Anlama; Şebnem Yalınay Çinici 
-  Bir Eğitim Deneyi Olarak Üretkent; İlknur Türkseven Doğrusoy, Emel Kayın, Deniz Dokgöz, H. İbrahim Alpaslan, Deniz Balık
-  Ayasofya Haseki Hürrem Sultan Hamamı; Didem Erten Bilgiç  
-  Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasında Sorunlar ve Fırsatlar; Murat Kitir, Mehmet Çağlar Meşhur 
-  Tarihi Çevrenin Bütüncül Korunmasında Güncel Sorunlar; Can Karagülle 
-  Galaktik Sanat - Deepizm; Gülseli İnal 

YAPI Haziran sayısında...


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :