Ulugöl Otomotiv Ofis Binası

mimarizm.com / 21 Haziran 2016
Tago Architects tarafından tasarlanan Ataşehir’deki Ulugöl Otomotiv Ofisi, dinamik formu, açık terasları ve yeşil dokuyu çalışma alanlarına entegre eden standart dışı tasarım anlayışıyla ofis mekanlarına yeni bir yorum getiriyor.

Doluluk-boşluk oranları, farklı malzemeleri birbirine etkileyici bir şekilde entegre eden cephe kurgusu ve kendine has mimari kimliğiyle diğer projelerden ayrılan Ulugöl Otomotiv Ofis Binası’nın ana tasarım kararları, kentteki fiziksel çevre verileri analiz edildikten sonra verilmiş. Tasarım sürecinde sürdürülebilir, rasyonel ve düzenli bir strüktür vizyonuyla hareket edilmiş. Standart bir ofis tipolojisini sorgulayarak yeniden yorumlayan Tago Architects, Ulugöl Otomotiv Ofis Binası’nı tasarlarken değişken kütlelerle cephenin çok yönlülüğünü sağlamayı, statik kurguyu göz önünde bulundurarak ara katlarda boşluk ve doluluk ilişkilerini en verimli şekilde planlamayı, yeşil teraslarla ofis işlevi birlikteliğini ve ortak alanlarla da çalışanlar arasındaki sosyal etkileşimi sağlamayı amaçlamış.

tago1

tago archi2

Yeşil dokunun günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğuna vurgu yapan Mimar Gökhan Aktan Altuğ, ‘‘İnsanlar bulundukları ortamda ne kadar rahat ederse ve nitelikli vakit geçirirse, o kadar çok orada bulunmak ister. Biz, temelde böyle bir mimari algıyla hareket ediyoruz. Bu bağlamda yeşil dokuyu çok önemsiyoruz ve hem dış mekanda hem de iç mekanda tasarımlarımızı yeşil dokudan bağımsız düşünmüyoruz. Ulugöl Otomotiv Ofisi’nde de yeşil dokuyu açık teraslar vasıtasıyla çalışma alanlarına entegre ederek çalışma alanlarının şeffaflığını artırmayı amaçladık’’ diyor.

tago5

tago 7

15 bin m² inşaat alanıyla, 5 adet bodrum kat, zemin kat ve 10 adet normal kattan oluşan Ulugöl Otomotiv Ofisi Binası’nda malzeme farklılıklarıyla cephenin zenginleştirilmesi amaçlanmış. Buna göre, terasların iç yüzlerinde kırmızı kompozit paneller, binanın sağır cephelerinde ise taş desen seramikler kullanılmış. Ofis cephesinde ise mesh güneş kırıcı paneller ve dikey elementlerle güneşin olumsuz etkisi azaltılmış.

tago 6

tago 9

Tago Architects Hakkında
Gökhan Aktan Altuğ ve Tatsuya Yamamoto ortaklığında 1995 yılında kurulan Tago Architects, Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde, mimari ve iç mimari alanda 700’ün üzerinde projeyi hayata geçirdi. 2007'den itibaren İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Avrupa, Orta Asya ve Dubai'deki ofislerinde de mimarlık, danışmanlık ve sürdürülebilir mimarlık konularında hizmet vermeye devam ediyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :