Ataşehir'in Yeni Yaşam Merkezi; Bulvar 216

mimarizm.com / 17 Şubat 2016
Tago Architects tarafından tasarlanan, Ataşehir’in yeni projesi Bulvar 216, günlük yaşamın dinamiklerine ayak uyduran modern mimarisiyle İstanbul'un önemli finans merkezlerinden biri olarak gösteriliyor.

İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Tokyo, Bükreş, Kiev ve Dubai'deki ofislerinde Avrupa, Orta Asya ve Uzakdoğu'da projeler üreten Tago Architects tarafından tasarlanan, Ataşehir’in yeni projesi Bulvar 216, İstanbul'un önemli ticaret ve finans merkezlerinden biri sayılıyor. Mağazaların ve kafelerin bulunduğu 4 ticari ve 4 ofis katından oluşan yaşam merkezinde, günümüzün önemli ihtiyacı otopark katlarına ulaşım ise batı cephesinden bir rampayla sağlanıyor.


Arazi kotlarının farklılaşması sonucu oluşan eğimler, her kottan giriş alınmasına ve yaya sirkülasyonunun kesilmeden devam etmesine olanak tanıyor. Yapının, hiçbir ticari alanın durağanlaşmasına fırsat vermeyecek ve yaya hareketinden tüm birimlerin yararlanmasını sağlayacak şekilde tasarlandığını dile getiren Tago Mimarlık, çevresel faktörleri, yaşam aktivitelerini kolaylıkla imkanlı kılacak bir tasarımla avantaja çevirmiş.

 

Özgün mimari tasarımlarıyla adından söz ettiren Gökhan Aktan Altuğ liderliğindeki Tago Architects’in, kütleyle arazi arasında ustalıkla kurduğu ilişki, aynı zamanda arazinin yanında bulunan park ve açık teraslar arasında da gözlemleniyor. Bu açık teraslar, kattan kata geri çekilerek daha ferah, doğrudan gün ışığı alan konforlu alanlara dönüştürülerek yapıdaki iç-dış ilişkisi yeniden tanımlanmış. 
Tago Architects, dinamik ve modern bir anlayışla ortaya koydukları tasarım hakkında, “Üstteki ofis katları, çekirdek ve çalışma alanları arasında güçlü bir ilişki kurulmasına olanak tanıyacak beşgen formunda tasarlandı, kullanılan prekast parapetler ile kütledeki geri çekilmelerin net olarak algılanabilmesi istendi. Ön plandaki hareketli parapet, mağaza ve ofis cephelerini sarmalayan, kütlenin belirginliğini ve formunu netleştiren ayrı bir araç olarak kullanıldı. Her katta yapının etrafını saran; değişken kesitleri ve yükseklikleri ile yapıya kimliğini armağan eden beyaz şeritler, yüzeylerindeki ışık-gölge oyunlarıyla da binaya bir başka boyut getirdi” diyor.

Tago Architects hakkında 
Gökhan Aktan Altuğ ve Tatsuya Yamamoto ortaklığında 1995 yılında kurulan Tago Architects,   Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde, mimari ve iç mimari alanda 700’ün üzerinde projeyi hayata geçirdi. 2007'den itibaren İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Avrupa, Orta Asya ve Dubai'deki ofislerinde de mimarlık, danışmanlık ve sürdürülebilir mimarlık konularında hizmet vermeye devam ediyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :