U-BOX ile İZEV’den Anlamlı Etkinlik

mimarizm.com / 23 Mayıs 2023
İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) ve U-BOX 15 Mayıs’ta gerçekleştirilen anlamlı etkinlikte bir araya geldi.

Zihinsel olarak farklı bireylerin hayatın her alanında yer alabilmeleri için 33 yıldır faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu İZEV ve Yüksek İç Mimar Nursema Öztürk’ün ünlü tasarımı olan ve sınırsız yaratıcılık sağlayan U-BOX ahşap bloklarla eğlenceli bir etkinlik düzenlendi. Nursema Öztürk, U-BOX’lar ile gerçekleştirdiği etkinlikte özel gereksinimli bireylere eğlenceli bir deneyim yaşattı. Nursema Öztürk’ün kurucusu olduğu birleştirici platform Tasarım Parkı organizasyonu ile gerçekleştirilen etkinlikte özel gereksinimli bireyler U-Box’lar ile sınırsız yaratıcılığın tadını çıkardı. Levent Rotaract Kulübü üyelerinin de katılımlarıyla destek verdiği etkinlikte eğlenerek öğrenmenin önemi vurgulandı.

U-BOX’ın zihinsel gelişim üzerine faydaları saymakla bitmiyor. Her yaş grubuna hitap edecek şekilde özel olarak tasarlanan U-BOX’lar, çözüm üretme kabiliyetini geliştirmeye ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı oluyor. U-Box yaratıcı bloklar aynı zamanda hiperaktiviteli ve disleksili bireyler için de alternatif oyun seçenekleri olarak sunuluyor. U-BOX, bireylerin bağımsız veya grup halinde çalışmalarını ve kendi yeteneklerini keşfedebilmelerini sağlarken, bireyler, U-BOX ahşap blokları renklendirerek daha yaratıcı ve özgün hale getirebiliyor. 

U-BOX ve İZEV’in iş birlikleri bu yaratıcı etkinlikle sınırlı kalmıyor. İZEV Uluslararası Gençlik Temsilcisi Tan Aytıs’ın da rol aldığı BUG isimli oyununun ilk gösterimi de oyunun yaratıcı-uygulayıcı ekibi ve destekçilerin de katılımı ile 2 Mayıs akşamı Tasarım Parkı’nda gerçekleştirildi. Dijital sahne için yazılan BUG oyununun yazarı ve yönetmeni Nurten Meriçer, pandemi döneminde gelecek teması üzerine yazdığı bu oyunun gerçek bir olaydan esinlediğini belirtti. 

 

*

UBOX Hakkında

Yaratıcılığın önündeki engelleri kaldırmayı, insanların içindeki sınırsız yaratıcılığını keşfetmelerini sağlayan UBOX tasarımları; her yaş grubu için tasarladığı ahşap oyuncaklar ve mekanlara yönelik sunduğu yaratıcı çözümler ile doğaya saygılı, dönüştürülebilir tasarımları hayata geçiriyor. UBOX, İstanbul’da gerçekleştirdiği üretimlerin yanı sıra yurtdışında, Londra ve Berlin’de de çalışmalarına devam ediyor.

Tasarım Parkı Hakkında 

2010 yılında Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda Y. İç Mimar Nursema Öztürk tarafından kurulan Tasarım Parkı, Anadolu Yakası’nın sanat ve tasarım etkinliklerine ev sahipliği yaptı. 2020 mart ayına kadar fiziksel mekanında, Tasarım Etkinlik merkezi olarak etkinlikler düzenleyen Tasarım Parkı, 2020 yılında online etkinliklerle ulusal ve uluslararası birçok sanatçıyı ağırladı. 2023 yılında Yoğurtçu Parkı’ındaki yeni yerinde, sanatseverlerle ve farklı kurumları buluşturarak, tasarım, mimarlık, teknoloji ve yaratıcı disiplinler odaklı etkinlik ve atölye çalışmalarını gerçekleştirmeye devam edecek. 

İZEV Hakkında

İZEV, 1989 yılından bu yana zihin farklı bireylerin eşit yaşam hakkıyla hayatın içinde aktif bir şekilde yer alabilmeleri için kesintisiz olarak çalışıyor. Alanında daima ilkleri gerçekleştiren bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet alanları arasında özel eğitim, bağımsız yaşam eğitimi, mesleki eğitim, istidam, aile destek programları, araştırma-raporlama faaliyetleri, hak savunuculuğu, gönüllülük çalışmaları, farkındalık ve kurumsal sosyal sorumluluk projeleri yer alıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :