Transbatur Ofis

mimarizm.com / 14 Eylül 2018
Transbatur Ofis’te firma kimliği, faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile entegrasyonu temel tasarım problematiği olarak belirleyen OSO Mimarlık, aidiyet hissini destekleyen bir mekana imza atmış.

Mimar Okan Bayık, iç mimar Serhan Bayık ve inşaat mühendisi Ozan Bayık öncülüğünde kurulan OSO Mimarlık tarafından 2017’de Beylikdüzü’nde tasarlanan Transbatur Ofis, firmanın kullanıcıları ve faaliyet alanı gibi kurumsal verileri iç mekan tasarımında kriter olarak değerlendirerek, marka kimliğiyle bütünleşik ve enerjisi yüksek bir tasarım çizgisi yakalamış.

30 kişilik personel kapasitesine sahip olan ofis, uluslararası taşımacılık hizmeti veren bir lojistik firması olan Transbatur Milletlerarası Taşımacılık için 500 m²'lik bir alanda tasarlanmış. Projede firma kimliği, faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile entegrasyonu temel tasarım problematiği olarak belirleyen OSO Mimarlık, mekana aidiyet hissi kazandırılmasını hedeflemiş.  

Transbatur ofis

Firmanın faaliyet gösterdiği lojistik sektörü ile bağlantılı olarak mekanın ana konseptini konteyner fikrinden esinlenilmiş trapez saç duvar kaplamaları ve yol fikri oluşturmuş. Koridor sonlarında ayna kaplamalar kullanan OSO Mimarlık, bu sayede yol ve mekan derinliğini ikiye katlamış.

Trapez duvarın üzerinde yer alan kapılar, konseptin sürekliliği açısından, birebir konteyner kapısı olarak imal edilmiş. Mekânsal derinliği arttırmak için dolaşım alanı ve açık ofis arasında şeffaf cam bölücü duvar kullanan OSO Mimarlık, cam bölücüyü aynı zamanda firmanın showroom'u olan tır modellerinin sergilendiği eğrisel rafların taşıyıcısı olarak değerlendirmiş.  

Genel yerleşim planı, ofis kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda, açık ofis ve kapalı mekan kurgusu üzerine planlanmış. Ofisin en kalabalık ekibi olan Operasyon departmanını, ofis içi iletişimi arttırmak için açık ofis kurgusunda planlayan OSO Mimarlık, daha özel çalışma düzeni gerektiren Finans ve Vize departmanları ile Genel Müdür odalarını kapalı mekanlarda konumlandırmış.

Açık ofis personeli için ise 6 kişilik çalışma istasyonları oluşturulmuş. Altı kenarlı çokgen masalar, altıgen özel tasarım aydınlatmalar ve altıgen formlu halılar ile tasarım dilinin sürekliliği sağlanmış.

*

OSO Mimarlık hakkında:

2007 yılında Ozan Bayık, Serhan Bayık ve Okan Bayık  tarafından kurulan OSO Mimarlık; hızla değişen yeni tasarım yöntemlerini ve güncel malzeme bilgisini inşaat ekonomisi ile estetik ve işlevsellik bağlamında birleştiren ve gelecek vizyonu ile harmanlayan bir tasarım sürecini benimsemiştir. Bu doğrultuda yaratıcı ve işlevsel bir tasarımda farklı bakış açılarının gerekliliğine inanmaktadır.

Birbiriyle oldukça ilişkili 3 disiplini (mimarlık, iç mimarlık, inşaat mühendisliği) bünyesinde toplayarak; tasarım, danışmanlık, proje geliştirme ve yönetimi, uygulama, kontrol ve taahhüt hizmetleri veren OSO Mimarlık, yurtiçinde ve yurtdışında farklı büyüklük ve çeşitlilikte projeler gerçekleştirmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :