Alkindy Showroom ve Ofis Projesi

mimarizm.com / 03 Ekim 2017
Suudi Arabistan - Cidde merkezli bir ayakkabı firması için OSO Mimarlık tarafından tasarlanan Alkindy showroom ve ofis projesinde, parlak ve beyaz ağırlıklı malzeme tercih edilerek lüks ve şık bir atmosfer yaratılmış.

Alkindy showroom ve ofis projesi; Suudi Arabistan - Cidde merkezli bir ayakkabı firması için tasarlanmıştır. 690m2’lik kat planına sahip projenin, %65’i showroom, %35’lik alanı ise firmanın yönetim ofisine aittir.

Binanın yapısal formundan dolayı showroom alanı, eğrisel bir koridor ve bu koridorun yanlarında oluşan bağımsız sergi alanlarından oluşmaktadır. Projenin ana konseptini, bu bağımsız sergi alanlarını mimari bir dil birliği altında birleştirme fikri oluşturmuştur. Bu amaçla tasarlanan tavan sisteminin, ziyaretçileri girişten itibaren yönlendirmesi ve davetkâr bir etki yaratması hedeflenmiştir. Bunlara ek olarak tavan çıtları ile aydınlatma sisteminin entegrasyonu sayesinde verilmek istenen yönlendirme ve davetkarlık hissi pekiştirilmiştir. Showroom’un en sonunda sosyalleşme amaçlı kullanımlara hizmet etmesi için bir “kitchenette” planlanmış, bu sayede müşterilerin mekanın tümünü gezmelerine katkı sağlayacak bir çekim merkezi oluşturulmuştur. Tasarım prensibi olarak, showroom’da lüks ve şık bir atmosfer yaratılması hedeflenmiş, bu doğrultuda ağırlıklı olarak beyaz ve parlak malzeme seçimleri tercih edilmiştir. Ayrıca sergi duvarlarındaki ayna kullanımı ile mekanın ve ürünlerin görsel algısının derinlik hissi ikiye katlanmıştır.

Ofis girişinde yer alan karşılama bankosu, Arap alfabesinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Genel anlamda sade ve minimal bir tasarım dilinin benimsendiği ofis mekânları, bir açık ofis ve 4 müdür odası ile çok amaçlı bir lounge’dan oluşmaktadır.

Genel anlamda, tasarlanan ofis mekânının ve firma kimliğinin faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüştürülmesi ve entegrasyonu temel tasarım problematiği olarak belirlenmiş; dolayısıyla mekâna, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmiştir.

   


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :