Tezman Holding Genel Merkezi'ne Habif Mimarlık Dokunuşu

mimarizm.com / 04 Şubat 2022
Tasarım ve uygulaması Habif Mimarlık'a ait, 1950 metrekarelik bir alanda Beyoğlu'nda konumlanan Tezman Holding Genel Merkezi'nde ofisin güçlü ve köklü karakteri tasarıma yansıtılmış.

Fotoğraflar: Altkat Mimari Fotoğraf

Habif Mimarlık tasarım ve uygulamasınıı gerçekleştirdkleri Tezman Holding Genel Merkezi projesini anlatıyor:

Tarihi 1948’e dayanan, Türkiye’nin pek çok ilki gerçekleştirmiş bir kuruluşu olan Tezman Holding’in güçlü ve köklü karakterini ofis tasarımına da yansıtmak birincil amaç oldu. Bunu yaparken soğuk ve mesafeli bir etki yaratmaktan kaçınarak, Tezman’ın daha sıcak ve davetkar olan yapısını öne çıkarmayı tercih ettik.

Grubun hali hazırda eski bir binanın farklı katlarına yayılmış olan bir çok şirket ve departmandan oluşan işleyiş yapısı bu proje sayesinde sadece yeni bir yüze kavuşmakla kalmayıp, aynı zamanda tek bir geniş katta birleştirilmiş oldu.

Giriş mekânında güçlü ve kütlesel traverten karşılama bankosu, deniz dalgalarından esinlenen yumuşak ve ritmik yapısı ile Tezman’ın öncül iştirakı olan Tezmarin markasını vurgular. Tezmarin’e ait yat satış alanları bu girişe yakın olarak konumlandırılırken, bu mekanları holding yöneticilerine ait odalar izler. Kendi içlerinde her biri birbirinden farklı zevk ve yaklaşımlara sahip kullanıcılarının çizgisini yansıtan dışa kapalı bu odalar, mahremiyet ihtiyacı sebebi ile uzun sağır duvarlar oluşturur. Bu sağır etkiyi yumuşatmak ve ısıtmak için farklı açılarda yerleştirilmiş ritmik ahşap bir cephe tasarlanmıştır.

Bu cephenin etrafında hem Tezmarin’in kazandığı kupa ve ödüllerin, hem de Tezman’a ait birçok sanat eserinin ve özel bir terazi koleksiyonunun sergilendiği alanlar oluşturulmuştur. Holding’e ait farklı şirketlerin bir araya gelebildiği bir lounge alanı ise planın tam kalbinde merkezi bir konumda yer alır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :