Tarihi Yapıya Eklenen Kentsel Basamaklar

mimarizm.com / 30 Kasım 2021
OMA, Houston şehir merkezinde bulunan tarihi bir yapıyı ABD Posta Servisi’nin çok amaçlı varış noktasına dönüştürdüğü kapsamlı projenin ilk aşamasını tamamladı.

Fotoğraflar: Leonid Furmansky

1962’de Wilson, Morris, Crain&Anderson tarafından Grand Central İstasyonu olarak inşa edilen devasa yapının içinde yaklaşık 50.000 metrekare alana yayılan beton posta depoları ve ofis alanları POST Houston projesi dahilinde 13 Kasım’da halka açıldı.  

Jason Long tarafından yürütülen ve mevcut binada bir dizi mekansal ve yapısal müdahaleyi kapsayan OMA tasarımlı yeniden işlevlendirme projesinde, binayı kentin sanat mekanlarına ve merkezi iş alanına bağlamak için yapı içinde boşluklar halinde devam eden bir dizi rota oluşturuldu. Bu boşluklar binanın zeminine kadar ışık getiren büyük atriyumlar şeklinde kurgulandı. X, O ve Z olarak adlandırılan bu atriyumlar ayrıca zemin katını kültürel ve perakende faaliyetlerin yer aldığı bir bölüme, bir pazar alanına ve ortak çalışma mekanları için özelleşmiş bölgelere ayırıyor. Böylece insanları farklı amaçlarla bina içine çekmek amaçlanıyor. 

Her atriyum, üst kattaki ofislere ve çatı yer alan altı dönümlük bir parka çıkan "anıtsal" bir merdiven ile vurgulanıyor. Merdivenler form, strüktür ve hiyerarşi bakımından birbirinden ayrışıyor, ancak üçü de ziyaretçiler arasındaki etkileşimi teşvik etmeyi amaçlıyor: İlki, aşınmaya dayanıklı çelikle üretilmiş bir dizi asma kat platformunu birbirine bağlayan açılı bir yapıda yükseliyor ve oturma birimleri içeriyor. 

Asansör boşluğunu etrafını saran sarmal ikinci merdiven dikey aydınlatmaları ve geçirgen beyaz korkulukları ile öne çıkıyor. Üçüncüsü, önden bakıldığında birbiri ardına sıralanan iki X şeklinde, simetrik olarak açılı kanat çiftleri olarak düzenlenmiş yeşil alt desteklere sahip basamaklardan oluşuyor. Doğu kanadına yerleştirilen dördüncü boşluk ise, 713 Music Hall adlı 5.500 kapasiteli bir konser alanı meydana getiriyor.

Şehir siluetini izleyen manzaralı çatıda da ek performans alanları, bahçeler ve rekreasyon alanlarının yanı sıra restoranlar ve bir kentsel tarım alanı bulunuyor.

Haber dezeen’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :