TAC SEV Kampüsü, Dünyanın En Güzel 13 Okulu Arasında

mimarizm.com / 05 Şubat 2016
Mimari projesi Erginoğlu & Çalışlar tarafından gerçekleştirilen TAC SEV kampüsü, dünyanın en güzel 13 okulundan biri seçildi.

ABD merkezli bağımsız haber sitesi Tech Insider'ın her yıl belirlediği dünyanın en güzel okulları arasında bu yıl Türkiye’den de bir okul yer aldı. Kurum, dünya çapında yaptığı araştırmayla en güzel 13 okulu sıraladı. Tarsus Amerikan Koleji (TAC) ve Tarsus SEV İlköğretim Okulu (TSEV) listede üçüncü sırada yer aldı.

Geçtiğimiz yıl Dünya Mimarlık Festivali - WAF'ta finale kalan TAC SEV, 137 yıllık etkileyici kampüsüne eklenen yeni binaların tarihi dokuya uyumu ile listeye girmeye hak kazandı.
Araştırmayla ilgili Tech Insider'dan yapılan açıklamada "Öğrenme; uyarıcı, canlandırıcı ve ilgi çekici bir deneyimdir. Okulların da aynı şekilde etkileyici olması gerekir" denildi. 

Tech Insider, neden Tarsus'u seçtiğini "Gündüz saatlerinde TAC SEV'in yeni kampüsü bir iş merkezi gibi görünüyor, akşam güneş battığında ise kampüsten sıcak turuncu bir parıltı yayılıyor" ifadeleriyle açıkladı.

Proje Hakkında:
TAC SEV Yeni Kampüsü, mevcut Tarsus Amerikan Koleji’nin (TAC) karşı parseline inşa edilmiştir. Yeni kampüsün, içinde bulunduğu tarihi doku ile birlikteliği göz önüne alınarak, arasından geçen bir yolla ayrıldığı TAC kampüsüyle bir bütün olarak algılanması öncelikli tasarım ilkesi olmuştur. Eski ve yeni kampüsü fiziksel olarak ayıran bu yolun, ileriki bir tarihte yayalaştırılarak, iki kampüsün fiziksel ve algısal olarak birleşmesi geleceğe dair önemli bir senaryodur.

Bölgedeki tarihi dokunun önemli parçalarından olan Aziz Paul Kilisesi ve Ulu Cami’ye kampüsün çeşitli noktalarından bakışlar verilmiş olup yakın çevredeki tarihi doku ile ilişki kurulması amaçlanmıştır.

Akdeniz bölgesinin sıcak noktalarından biri olan Tarsus, kış aylarında ortalama en düşük sıcaklığın 7 derece olduğu bir bölgededir. Yılın büyük çoğunluğunda sıcak hava etkisini hissettirmektedir. Isıtmadan çok soğutma ihtiyacının olduğu böyle bir iklimde yer alacak kampüs için yönlenme, önemli bir tasarım ilkesi halini almaktadır. Bina içi ve bina dışı iklim önlemleri, peyzajdaki ağaçlar, cephedeki güneş kırıcılar ve bahçede bir güzergah oluşturan saçaklarla desteklenmiş, bina konumlanmaları mevcut kampüse ve yönlere göre oluşmuştur. Ayrıca güneş enerjisinden en yüksek düzeyde faydalanılması ve bu enerjinin kampüsün ısıtma sisteminde kullanılması amaçlandığı için, blokların güneye bakan çatılarında güneş panelleri kullanılmıştır.

Kampüs, ihtiyaçlar doğrultusunda; 3600m² eğitim binası, 3520m² yurt binası ve 5250m² çok amaçlı kullanımların olduğu bina olarak 3 bloktan oluşmaktadır. Eğitim binası, ileri tarihlerde bir kütüphaneye dönüştürülmesi planlanan ve projelendirilen; tarihi Sadık Paşa Konağı ile birlikte bir avlu yaratacak şekilde oluşturulmuştur. Sınıflar kuzeyden gelen doğal ışığa göre konumlandırılırken, kuvvetli güney ışığının geldiği bölgeler, bina dışına yerleştirilen panellerle gölgelendirilerek koridor olarak planlanmıştır.

Yurt odaları üç kişilik düzenlenmiş, her öğrenciye kendi özel bölgesi eşit olarak verilmiştir. Bu anlamda bölgeler hacimsel olarak değerlendirilip, optimum insan ihtiyaçlarına göre şekillenirken, tavan yükseklikleri net 290cm olarak ayarlanmıştır. Ortak kullanım ve idari birimler zemin katta iç bahçenin kenarında düzenlenmiş, odalar arka bahçeye ve üst katlara alınmıştır.

Çok amaçlı kullanımların olduğu binada, yemekhane, spor salonu, çok amaçlı salon ve sığınak gibi teknik hacimler yer almaktadır. Hem TAC eski ve yeni kampüsünün hem de  şehrin çeşitli hitiyaçlarını karşılayacağı öngörülerek, spor salonu ve çok amaçlı salon uluslar arası standartlarda detaylandırılmıştır. Bölgede yapılacak hafriyat çalışması sırasında çıkabilecek tarihi kalıntıları zedelememek maksadıyla derin kazılardan kaçınılmıştır. 

Proje Künyesi:
Tasarım Ekibi: İ. Kerem Erginoğlu, Hasan C. Çalışlar Arın Tanrıkulu, Işık Süngü, Ayça Taylan, Sezen Bilge, Zeynep Şankaynağı, Yasemin Hacıkura, Onat Över, Emre Cestel
İşveren: SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI
Proje Tarihi: 2014
Yapım Tarihi: 2014
Proje Yeri: Tarsus, Mersin 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :