Tabanlıoğlu'nun, Avusturya Tarih Evi Projesi'ne İkincilik Ödülü

mimarizm.com / 15 Ağustos 2017
Avusturya’da gerçekleşen " Haus der Geschichte Österreich Müzesi için Genel Planlama” tasarım yarışmasında Tabanlıoğlu Mimarlık, yerel mimarlar Architekturbüro DI Michael Schluder ile birlikte, ikincilik ödülüne layık görüldü.

Avusturya’nın ulusal kimliğinin dönüm noktasını ifade eden 2018 yılında, Neuenburg-Heldenplatz’daki Avusturya Tarih Evi, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıldönümünde gerçekleşecek sergi etkinliklerinin ana mekanı olacak. 

18 ay süreyle izleyiciye açık olacak sergi, kronolojik ve tematik olaylar/önemli anların bir arada  ifade edildiği  bir tarih  anlatısı  olarak birbiri ile örtüşen ikili  bir anlatımla kurgulanıyor; yüz yıllık tarihi ikili bir örgüde sunacak bir sergi konsepti öneren küratör Monika Sommer-Sieghart, tarihi sadece lineer olarak değil, özellikle kümeler ya da olay öbekleri olarak da ele alıyor. Müzenin diğer bir noktasında yer alan, her ay değişerek ilgiyi canlı ve sürekli kılacak sergi ünitesi ise ana mekanda yer alan anlatıya eşlik edecek.

Bilgi aktarıcı özellikleri  olan “Zaman  Tüneli” ve aynı  zamanda bu çizelge üzerinde vurgulanan “Tarihte Önemli Sahneler/ Kümeler” şeklinde hikaye edilecek olan sergi, anlatımı destekleyici ve izlemeyi kolaylaştıran bir  mimari kurgu önerisi arayışıyla yarışmaya açıldı.

Sembollere ve olaylara odaklanan, dönemleri belirgin temalarla ele alarak Avusturya tarihini anlaşılır kılmayı amaçlayan Zaman Tüneli boyunca yer alacak Kümeler/Kilit Odak Noktaları’nda siyaset, sosyo-ekonomi ve kültür alanlarında toplumu şekillendiren olaylar incelenecek; İç savaş ve Nazi darbe girişiminden, 1938-1945 Nazi rejimine, İkinci Dünya Savaşı ve Soykırım’a, 1945 demokrasi ve cumhuriyetin yeniden ilan edilmesine, 1955 Devlet  Anlaşması ve Tarafsızlık Yasası gibi belirgin  tarihsel gerçeklere, kadın haklarıyla konusunda elde  edilen başarıya, sosyal hareketler, göçler, azınlıklar, ev gelenekleri, öğrenci hareketi ve benzer iortak bellekte yer alan bir çok olay ve konu sergi kapsamında değerlendiriliyor.

Tarih alanına merak uyandırmayı ve bu alanda (kritik)  sorular sordurmayı, hikayeleri canlandırmayı, etkilemeyi, şaşırtmayı ve bilgilendirmeyi amaçlayan bu sergide güncel ve yakın tarihin ve geçmişteki olayların temsili ve tanımı için yenilikçi bir sergileme yaklaşımı hedefleniyor. 

Avusturya Tarih Evi’nin hedef kitlelerinin farklılıkları gözetilerek, 10 yaş ile 99 yaş aralığında, öğrenci gruplarının, Avusturya vatandaşı ya da Avusturya’da yaşayanların yanı sıra Avusturya tarihine ilgi duyan diğer uluslardan  ziyaretçilerin  ilgiyle  izleyeceği  bir düzenleme yarışmacılardan beklenen yaklaşımlardan biri. 

Değişik boyutlardaki  objelerin  üç  boyutlu  halleri, görsel/işitsel  kaynaklar, yazılı dokümanlar, posterler, sanat eserleri (tablolar, heykeller vb) ve fotoğraflar da dahil olmak üzere, yenilikçi formatlar da tasarımın bütünleyici unsurlarından olması arzulanan sergi için Tabanlıoğlu Mimarlık’ın önerisi tasarım, farklı nesne kategorilerinin de eklenebildiği, modüler bir sistemden oluşuyor.

Sergi, basit bir kronolojik, skolastik anlatıyı izletmekle sınırlı  kalmayan  tasarım fikriyle, ziyaretçiyi, seçilmiş bir dijital  karaktermişcesine, tarihten   tarihsel zaman çizelgesinin karmaşıklığına doğru, eğlenceli bir şekilde yönlendirmeye çalışır.

Ana mihenk taşlarının yanı sıra kırılmalar ve süreklilik gösteren konular öne çıkar; bu bilgilendirme kümeleri hâlâ tanımlı kalmak kaydıyla, ancak ışınsal zaman çizelgesi çerçevesinde,  sergi  alanı izleyicinin seyrine  eşlik eden bir matris olarak kurgulanmaktadır. Mekanı, kolay adapte olabilir, esnek modüler sergi elemanları tanımlar; asma sistem aracılığıyla sergileme enstrümanlarının elektrik  ve  veri  bağlantısı kurulmakta, aydınlatma ise yatay bir dağılımla sağlanmaktadır. 

Tarihin aktarılmasındaki zorluğa ve anlatının iç içeliğine mekân yaratan projeyi, jüri “Küratöryel yaklaşımın ince ve ikna edici bir mekânsal  konumlanması olarak karakterize edilen proje, zamansız zerafet taşıyor. Zaman çizelgesinin kavramsal yapısı, kümelenmeler  ve anlatılar, proje  sayesinde çarpıcı  bir  sanatsal  çözüme dönüşmüş. Strüktüre, zemini ve tavanı dahil eden proje,  çok çeşitli görsel bağlantılar kurarak mekana derin bir bakış sağlamış,” değerlendirmesi ile ikincilik ödülüne layık buldu.

Yarışma Jürisi: 
Architektin DI Elke Delugan-Meissl (Vorsitzende des Preisgerichtes) 
Architekt DI Christian Waldner (Stellvertreter der Vorsitzenden) 

Ersatz-Fachpreisrichter: 
Architekt Roman Delugan 
Architekt Andreas Marth 
Univ-Prof. Mag. DDr. Oliver Rathkolb 
Mag. Dr. Monika Sommer-Sieghart 
Prof. Dr. Hans-Martin Hinz 

1918-2018: “İşte Bu Avusturya” sergisi, Kasım 2018’den itibaren, yaklaşık 18 ay boyunca izlenebilecek.
***
Yönetici Mimar:  Michael Schluder (Schluderarchitektur), Murat Tabanlıoğlu (Tabanlıoğlu Architects)

Tasarım Ekibi: Milan Mijalkovic (Schluderarchitektur), Çağrı Akay, Güray Oskay, Betül Ay, Ayşegül Özarmut, Onur Kemal Kösedağ (Tabanlıoğlu Architects)

Aydınlatma  Danışmanlığı: Jan Dinnebier (Studio Dinnebier)

Dijital Arayüz: Nousdigital.net

Grafik Tasarım: http://bohatschundpartner.at/de/


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :