Kürk Mantolu Madonna Londra Tasarım Festivali'nde!

Tuba Tellioğlu Şeren / 05 Ağustos 2016
Tabanlıoğlu Mimarlık, 17-25 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen Londra Tasarım Festivali kapsamında V&A Ortaçağ ve Rönesans galerilerinde sergilenmek üzere Sabahattin Ali’nin ünlü romanı Kürk Mantolu Madonna'yı referans alan bir enstalasyon hazırladı.

Murat Tabanlıoğlu, Beloved/Reading Room adlı enstalasyon projesine ilişkin olarak “Kürk Mantolu Madonna Türk edebiyatının en önemli romanlarından biridir. Bu nedenle, 73 yıl sonra ilk kez İngilizce’ye çevrilen kitabı Londra’daki yeni okuyucu kitlesine tanıtmak istedik” diyor.  

Beloved/Reading Room adlı enstalasyon, köprü üzerine yerleştirilen 13 metre uzunluğunda aynalı siyah bir kutudan oluşuyor. Ziyaretçiler, enstalasyonun çeperinde bulunan yarıklardan içeri bakarak, fiziksel objeler, metin, ışık ve ses gibi sinematik tekniklerle yeniden canlandırılan kitap sahnelerini izleyebiliyorlar. “Enstalasyon, insan aklının okurken bir kitaptaki sahneyi nasıl hayal ettiğini yansıtan ve birden çok duyuyu harekete geçiren fiziksel bir canlandırmadan ibaret” diyor Tabanlıoğlu ve ekliyor: “Bu, edebiyatı, tutkuyu ve insanlık durumunu kutlayan çok özel bir deneyim”. 

Tabanlıoğlu Mimarlık, esrarengiz bir Alman kadınla genç bir Türk erkeği arasındaki ilişkiyi konu alan romanın temasını aktarmak için enstalasyonun inşa edildiği köprüyü bir metafor olarak kullanmış.

“Romandan çıkarılacak sonuç; insanların birbirini asla görünüşleri üzerinden yargılamaması gerektiği,” diyor Tabanlıoğlu ve bunun kendi enstalasyonu için de geçerli olduğunu ekliyor: “İlk bakışta karşınıza kocaman bir kara kutu çıkıyor. Ama daha yakına geldiğinizde, yarıklardan içeri bakarak kitabın iç yaşamına tanıklık edebileceğinizi fark ediyorsunuz”.
 


İlişkili Haberler
İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :