Sporu Bir Yaşam Modeli Olarak Benimseyen Çalışma Ortamı; Adidas Genel Merkez Binası

mimarizm.com / 13 Eylül 2022
adidas’ın Merkez Binası’na yapılan ek yapılar; Studio O+A, LEVER Architecture ve GGN ofislerinin projenin başlangıcından sonuna kadar yaratıcı fikirleriyle birlikte çalışması sonucu hayata geçti.

Fotoğraflar: Garrett Rowland

adidas, Portland, Oregon'da yer alan Kuzey Amerika Genel Merkez Binası’nın genişletilmesi için ulusal bir tasarım yarışması düzenledi. İç mimarların, mimarların ve peyzaj mimarlarının ekip olarak daveli olduğu yarışma sonucu; iç mimari tasarım için Studio O+A, mimari proje için LEVER Architecture ve peyzaj tasarımı için GGN seçildi.

Projenin başlangıcından sonuna kadar tüm ekiplerin birlikte çalışması, tüm tarafların fikirlerinin projenin yaratıcı sürecini şekillendirmesi anlamına geliyordu. Uygulama işlerinin ortasında, pandemi ortaya çıktığında, aksaklıklara karşı birlikte hareket edebilecek bir ekip mevcuttu. Sonuç, sporu bir yaşam modeli olarak benimseyen bir çalışma ortamı oldu.

16.900 metrekarelik bir ofis yapısı olan “GOLD Building” ve 2.900 metrekarelik butik bir fitness merkezi olan "Performance Zone”dan oluşan iki yeni binanın bazı mekanları, takım çalışması, bütünlük, çeviklik, oyunculuk ve sadeliği bir erdem haline getiren yalın bir estetik anlayışı gibi değerleri temsil eden bir futbol sahasına bakıyor.

Sporda oyunun nasıl geliştiği, oyuncuların nasıl oynadığını belirler.

Studio O+A, koşullar değiştikçe çalışanların stratejilerinde ve çalışma alanlarında hızlı değişiklikler yapabilecekleri bir iş yeri tasarlayabilmek adına adidas ekibiyle birlikte çalıştı. Çeşitli esnek toplantı alanları, atölye ve ekip toplanma alanları, sunum ve dinlenme alanları, GOLD isimli ofis yapısının farklı amaçlara istenilen zamanlarda hizmet etmesini sağlıyor ve böylelikle yapı da, adeta içinde barındırdığı sporcular kadar zinde kalıyor.

LEED Gold Sertifikası olan projede, sürdürülebilirlik ve enerji verimli tasarım için yeni yolları işaret eden yenilikçi malzemeler, kaynak bulma ve yapım tekniklerinden yararlanılmış. Yapının mimarı LEVER'in mimaride kullandığı prefabrik beton, lamine ahşap kirişler ve çapraz lamine ahşap panellerden oluşan yapısal elemanları, Kuzeybatı ormanlarında yer alan bir ahşap rustik ev sıcaklığında, ferah ve modern bir çalışma alanı sağlamış.

Portland bölgesinin kültürüne kök salmış olsa da, proje bize tasarım hakkında öğretebilecekleri ve iş hayatının geleceği hakkında önerdikleri açısından evrensel bir bakış açısına sahip. Önerdiği şey; işyerindeki bireylerin kişisel refahlarının artan önemi. “Performance Zone” isimli yapının diğer iki yeni binadan daha küçük olmasına rağmen, adidas çalışanlarına ve genel olarak iş dünyasına mesajı küçük değil: Çalışmak sağlığınıza ve ruhunuza katkıda bulunmalıdır.

Kampüsteki kısa adı ile bilindiği gibi “PZ” yani “Performance Zone”, futbol sahasının karşısında, çalışanlar için bir tür insan şarj istasyonu olarak nitelendirilmiş. Egzersiz odası, ağırlık odası, yoga ve dans stüdyosu, bisiklet stüdyosu, sağlık barı gibi birçok özel alan, sporu sağlıklı yaşamın bir dalı olarak, sağlık yaşamı da evrensel iyiliğe katkıda bulunan bir erdem olarak ele alan bir tasarım anlayışı  ile bir araya getirilmiş.

Mimari ekip çok iyi durumda bir yapı teslim etmiş; ancak adidas aynı zamanda bir moda markası olduğu için, Studio O+A bu mesajın net bir şekilde iletilmesini iç mekan tasarımı ile sağlamış.

Özgünlüğü ifade eden malzeme seçimleri, duvar büyüklüğünde, çevre ile alakalı grafik desenler ve renkler, temel mekansal ihtiyaçların ötesine geçen mobilya seçenekleri aracılığı ile, projedeki marka vurgusu değer verilen unsurların bir ifadesi olarak ortaya çıkıyor.

O+A, şantiye alanını temizlemek için kesilen ağaçları, ofisin içerisinde yer alan mobilyaların yapımında kullanarak,  şirketin uzun süredir var olan sürdürülebilirlik kavramına olan bağlılığına kendi katkılarını sağlamış ve adidas'ın sürdürülebilirlik adına varmak istediği noktanın dikkate değer bir örneğini oluşturmuş.

Haber architizer'den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :