Seyir Kulesi Projesi

mimarizm.com / 14 Ocak 2021
Mimar Selim Senin'in World Architecture Awards'ta Antalya Expo Fuarı için tasarladığı Seyir Kulesi Projesi, jüri ve kullanıcı oyları olmak üzere iki kez ödüle değer görüldü.

Proje Raporu

Proje, 1851'den beri devam eden dünyanın en büyük fuarı olan Expo 2016'nın, Antalya'da kutlanmasının bir parçası. Yapı, sadece terasa ulaşıldığında etrafın seyredileceği bir gözetleme kulesi olarak değil, şehir hayatının devam ettiği bir platform olarak düşünüldü.

Fikir

Kule 120 metre yükseklik sınırına göre tasarlandı. Sembolik seyir kulesi, gövdesinde bir açık hava merdiveni bulunan yuvarlak çelik yapı kemeri olarak tasarlanmıştır. Fuar alanını görmek için düzenlenmiş merdivenler bir dağ patikası gibi yerleştirildi. Bu merdivenler kesinlikle saklanmaya çalışmıyor - kuledeki en ilginç unsurlar. Tırmanan bir dağı anımsatan dolaşım merdivenleri, uzun çelik kablo strüktürler ile dengeleniyor. Dikey sirkülasyon elemanı olan merdivenler, insanların kapalı bir kutuda yapı içinde yükseldiği bir birim olarak değil, keyif alarak tırmanılacak bir patika olarak kendisini yapıda gösteriyor. Açık hava merdivenleri, çarşı girişinden erişilen yürüyüş yolları ve teraslar içermektedir. Gözlem kulesinin ziyaretçileri, kesintisiz bir merdiven gezinti yolu boyunca yukarıdan aşağıya doğru yürürken, tüm binayı sürekli hareket halinde yaşarken, Antalya şehrinin ve Expo manzarasının dinamik 360 derecelik manzarasının keyfini çıkartabilirler.

Yükseliş Modları

Expo kulesinden yukarı üç ulaşım şekli vardır: Birincisi açık merdivenler; ikincisi her bir bacakta 108 m yüksekliğe kadar 10 kişilik asansör üniteleridir. Yolculuk boyunca asansörler, sabit ağırlık merkezini entegre ederek birkaç derece dönüyor. Misafirler fuar kulesini gördükten sonra onları zirveye çıkaran asansör sistemine, yürümeyi tercih ederlerse, bu bir dağa tırmanmak gibi keyifli olacağı için, seyir kulesinin açık merdivenlerini kullanabilirler.

Yapısı

İkonik Kemer, genellikle köprüler, kubbeler ve kemerlerde kullanılan çok sağlam bir yapı olan elips şeklindedir. Ziyaretçiler, kemere bir yeraltı ziyaretçisi merkezinden girer ve kemerin içinden geçen asansörlerle tepedeki gözlem güvertesine gidebilirler. Kule, ziyaretçiler için dokuz seviyeye sahiptir. Dokuz seviyeli kulenin üst platformu yerden 108 m yüksektedir.

Antalya Expo Kulesi, temelde iki ortak sistemden oluşur: ard germeli çelik kablo yapı sistemi ile birleştirilmiş üç çelik kemer yapısı. Ana kayış sistemi, eşit çelik levhaların birleştirilmesiyle yapılır. Üçlü bant sistemi zemine dikey kablolarla bağlanır. Bu kabloların her seviyesinde asma merdivenler yerleştirilmiştir.

Ana taşıyıcı olan eliptik çelik kasnağın uzunluğu 266 metredir. Kemer şekli nedeniyle basınç stresine dayanıklıdır. 20 metrelik çelik levhaların kaynatılmasıyla oluşturulan kemerler önce tepeye kadar çıkma olarak inşa edilir. Bu kemerler, her bir ana kemerin dış yüzündeki nervürlerle bağlanır, böylece yanal destek sağlar. Çelik kasnak tamamlandıktan sonra çelik teller bağlantı elemanları ile zemine bağlanacaktır. Kabloların 2 metre aralıkları ve 200 mm çapları vardır. Gergi halatları merdivenler ve güverte için taşıyıcı yapı oluşturur. Antalya Expo Kulesi temel sistemi, iki ortak sistemin birbirine entegrasyonuyla oluşur: 1.5 metre beton radye temel ve ızgara sistemine 4 m aralıklarla yerleştirilen 20 metre uzunluğundaki fore kazıklar. Zemin etüdü değerlerine göre fore kazıkların kesin uzunlukları hesaplanarak ön görülen 20 m derinlikle dengelenecektir.


Seyir Kulesi Projesi - Resim Galerisi

Tasarım Diyagramları - Resim Galerisi

İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :