DRC Residences ve Stairs Apartments Projelerine Ödül

mimarizm.com / 14 Ağustos 2020
Mimar Selim Senin'in DRC Residences ve Stairs Apartments projeleri, Uluslararası Konut Ödülleri 2020'de ikinci ve üçüncülük ödüllerine değer görüldü.

Uluslararası Konut Ödülleri 2020'de, Selim Senin'in DRC Residences projesi ikincilik ödülüne, Stairs Apartments projesi ise üçüncülük ödülüne değer görüldü.

DRC Residences Projesi

Proje yapılacak arsa, Demokratik Kongo’nun başkenti Kinşasa’da yer almaktadır. Kinşasa, yüksek sıcaklıkta seyreden bir iklime sahiptir. Bu sıcak iklime karşı bir çözüm olarak, balkonların, bina cephesini geride bitirmeyi sağlayacak şekilde farklı boşluklarla yapıya bir mimari kimlik kazandırması sağlanmıştır. Farklı geometrideki balkonlar, yapı cephesinde dinamik ve rasyonel bir mimari kurgu oluşturmaktadır. 

Her 3 katı birbirine dikey olarak bağlayan çerçeveler, yapının tek katlı çerçeveler düzenine farklı bir ritim getirmektedir. Tek katlı, yatay ve  farklı büyüklükteki balkon çerçeveleri, 3 kat yüksekliğindeki ve farklı konumdaki dikey çerçevelerle birbirine zıt yönde açıklıklar tanımlamaktadır. Sadece tek katlı çerçevelerin oluşturacağı sıradanlık, 3 katlı dikey çerçevelerle kırılmıştır. 

Yapı arsası, zemin suyundan dolayı bodrum kat yapmaya müsait olmadığı için, Kinşasa’da genel bir mimari çözüm olan zemin katın tamamen otopark yapılması yaklaşımıyla daire yapılmadan boş bırakılmış ve otopark olarak kullanılmıştır. Terasta gym salonu ve açık yüzme havuzu tasarlanarak bina çatı terasının sosyal bir alan olarak kullanımı öngörülmüştür. 

Diyagramlar

Stairs Apartments Projesi

Proje arsası Ruanda’nın başkenti Kigali’de yer almaktadır. Bin tepe ülkesi anlamına gelen Ruanda, tepelerden oluşan bir topoğrafyaya sahiptir. Bu eğimli topoğrafya içinde yer alan arsa, yapı tasarımı için önemli bir tasarım girdisi oluşturmuştur. 


Yapılmak istenen apartman daireleri, arsanın tamamı hafriyat edilerek düz bir zeminde tasarlanması yerine, arsa eğimine uyum sağlayacak şekilde kademeli olarak, hafriyat gerektirmeyecek bir yaklaşımla ele alınmıştır. Böylece ciddi miktarda bir hafriyat maliyeti ve hafriyat sonucu yapılması gerekecek olan istinat duvarı maliyeti, tasarım yaklaşımıyla projenin toplam inşaat maliyetinden düşürülmüştür. 

Arsa sınırına paralel konumlandırılan iki blok, arsa eğimine dik olarak kademeli olarak arsayı katederek, her katta manzaraya hakim terasların oluşumuna izin vermektedir. Bloklar arası oluşan avlu, birbirine merdivenlerle bağlanmakta ve  apartman sakinleri için sosyal alan olarak kullanılabilmektedir. Farklı kademelerdeki avlu terasları, farklı manzara açılarıyla kullanıcılara değişken bir sosyal alan deneyimi sunmaktadır. 


DRC Residences - Resim Galerisi

Stairs Apartments - Resim Galerisi

İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :