Göleti Saran Dev Nilüferler

mimarizm.com / 25 Ağustos 2021
Jaemee Studio tarafından gölette yüzen nilüfer yapraklarından ilhamla tasarlanan Lily Projesi, ziyaretçilerini anıtsal doğa ile renkli ve eğlenceli bir etkileşime girmeye teşvik ediyor.

Fotoğraflar: Jaemee Studio

Connecticut, East Haddam'da Eightmile Nehri'nin bitişiğindeki bir gölet üzerine kurulan proje, yalıtımlı XPS köpüklerden yapılmış ve su geçirmez dış cephe boyaları ile boyanmış çeşitli ebatlarda 13 adet büyük nilüfer yaprağından oluşuyor. Her bir yaprak, içine giren kişinin ağırlığına ve kaldırma kuvvetine uyum sağlamak için iki katmanlı dairesel lamine platform ve bunu çevreleyen kenarlardan meydana geliyor.

Nilüfer platformlarının yüzeyi göz alıcı renklerle renklendirilmiş olsa da platform yüzeylerinin çevresini saran kenarlar, göletteki doğal nilüferlere benzer bir yeşil tonunu taşıyor. Böylece saf daire formlarının kompozisyonu ve toplanması, manzara ile bütünleşmiş görünüyor. Ziyaretçiler yaklaştıkça, doğal bağlam içinde kendini kamufle eden yeşil yapraklar, zıt renk güçlü tomlarını yavaşça ortaya çıkarıyor.

Platformların çapları 30 cm ile 240 cm arasında değişirken dört büyük platform ziyaretçiler tarafından kullanılabiliyor. Bir ağ biçiminde hem birbirine hem de göletin zeminine bağlanan platformlar akıntı ve rüzgar yönüne hareket edebiliyor; çapa kaldırıldığında ise göletin içinde serbest bir biçimde dolaşıyor. Bu geçici yüzen sanat enstalasyonu, ziyaretçileri bir sanat eserinin parçası haline getirirken göletin güzelliğini de içeriden deneyimlemeye davet ediyor.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :