tasarım ile / with design - Tasarım Odaklı Mekânsal Müdahaleler: “Ayna, Ayna...”

mimarizm.com / 31 Ağustos 2021
Tasarımcıları İzmir’de kamusal alanda tasarım aracılığıyla kentlinin deneyimine ve etkileşimine olanak sağlayacak mekânsal müdahaleler/yerleştirmeler yapmaya davet eden "tasarım ile / with design" projesinin ikincisi, Tansel Özalp tarafından tasarlanan “Ayna, Ayna…”nın açılışı, 1 Eylül 2021 Çarşamba günü Bornova Küçük Park'ta gerçekleşecek.

NomadMind çatısı altında oluşturulan ve Kültür İçin Alan tarafından desteklenen tasarım ile / with design projesi, 8 Haziran 2021 tarihinde çevrimiçi gerçekleştirilen açılış forumu ile başladı. Proje kapsamında, davetli tasarımcılar kamusal alanda tasarım aracılığıyla kentlinin deneyimine ve etkileşimine olanak sağlayacak mekânsal müdahaleler/yerleştirmeler yapmaya davet ediyor.

Projenin davetli tasarımcıları Tansel Özalp, Metehan Özcan, Onurcan Çakır, Derya Özkan ve Ayşenur Onaran, Haziran ve Temmuz ayları boyunca kentle ilişki kurdukları sorular etrafında ve seçtikleri bölge özelinde kurguladıkları tasarım odaklı yerleştirme/müdahalelere yönelik olarak tasarım ve üretim sürecine girdiler. 18 Ağustos 2021 Çarşamba günü ilk yerleştirme/müdahale açılışı ile sergileme süreci başlayan projede Eylül ayı boyunca tüm yerleştirme/müdahaleler kentlinin ziyaret ve etkileşimine açık olacak. tasarım ile / with design projesi, yerleştirmelerin ardından yapılacak olan kapanış forumu ile son bulacak.

tasarım ile / with design projesinin kentte gerçekleştireceği yerleştirme/müdahalelerden ikincisi olan ve Tansel Özalp tarafından tasarlanan “Ayna, Ayna…”, 1 Eylül 2021 Çarşamba günü sizlerle buluşmaya hazırlanıyor. Kentin üç ayrı noktasında görülebilecek yerleştirmenin açılış etkinliği saat 19.00’da, ilk durağı olan Bornova Küçük Park’ta gerçekleşecek. Yerleştirme, Eylül ayı boyunca kentin farklı meydanlarına taşınarak kentliyle buluşacak.

Tansel Özalp, kentin üç ayrı kamusal mekanına yerleştirdiği tasarım nesneleriyle, tasarlanmış kentsel mekanın çeşitli dokularının yansımalarını araç olarak kullanarak, bu çerçevede ürettiği sorulara kentlilerin oluşturacağı görseller üzerinden yanıtlar arıyor. Kentliyi, oluşturduğu bu mekansal yerleştirmelerle, cep telefonlarını kullanarak bir görsel havuz oluşturmaya çağırıyor. Projeye göre; kent ölçeğinde baktığımızda kişi, tasarlanmış olan ile hem kuşatılmış hem de yoğun etkileşime maruz bırakılmış bir öznedir. Çevremizdeki ticari amaçlı tasarım ögelerinin dikkatimize yönelik “saldırgan” üslubu ise, muhataplarının bilinç düzeyinde tepki olarak körleşmesine ve algılamamasına yol açıyor. Diğer yandan, eğer tasarım hayata dair ise, neden hayatın tüm karmaşıklığını, çeşitliliğini, çelişkisini içermesin? sorusu bizi kuşatan bu gerçeği ortaya seriyor. Bununla yüzleşmek, içinde yaşadığımız çevreyi kapalı algımıza yeniden göstermek mümkün mü? Kendi imgemize meftun, herkesin kendini görünür kılmaya çalıştığı bu çağda, bu çetin mücadelenin içindeki dikkatimizi oradan çekip alabilir miyiz? Onu kuşatıldığımız tasarım nesnelerinin niteliğine nasıl yönlendirebiliriz?

Kültür için Alan tarafından fonlanan tasarım ile / with design projesi, İBB Akdeniz Akademisi, TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu, Türkiye Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği İzmir Şubesi, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği ve 4T Tasarım ve Tasarım Tarihi Topluluğu tarafından desteklenmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve güncel etkinliklerden haberdar olmak için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :