Şehir Plancıları Odası: Asrın İhmali

mimarizm.com / 22 Şubat 2023
TMMOB Şehir Plancıları Odası 21 Şubat 2023 tarihinde yaptığı basın açıklamasıyla doğa olaylarına dirençli kentlerin yapılabileceğine dikkat çekti.

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından 21 Şubat 2023 tarihinde yapılan açıklama:

"Doğa olaylarına dirençli kentler inşa etmek; sakınım önlemlerini esas alan, kamu yararı odaklı bir planlama düşüncesini hayata geçirmekle mümkün!

- Ülkemizin bir deprem bölgesinde yer aldığını biliyoruz.

- Ülkemizin her il ve ilçe merkezinin imar planlarının olduğunu ve bu imar planları yapılmadan önce planlanacak alanların yer bilimsel etüt raporlarının hazırlandığını/hazırlanması gerektiğini biliyoruz.

- Ülkemizde inşaat ruhsatı alınarak yapılan her bir binanın oturduğu alanda inşaat öncesinde zemin ve temel etüdü yapıldığını/yapılması gerektiğini biliyoruz.

- Tüm bu bildiklerimizin doğa olaylarının afete, felakete dönüşmemesine yetmediğini; başta kentleşme ve kamu politikalarını, uygulamalarını ve sonuçlarını yeniden değerlendirmeden yalnızca riskleri bilmenin önlem almak için yeterli olmadığını da biliyoruz.

- Belirlenen riskleri yönetmek, riskleri azaltmak, olası etkilerini yönetmek, sakınım önlemlerini ortaya koyan bütüncül bir planlamayla, bilimle, teknikle, kamucu bir yaklaşımla mümkün.

- Tek tek binaları güvenli hale getirmekle kalmayıp altyapıyı, açık yeşil alanları, ulaşım sistemlerini, sağlık tesislerini vs. güvenli hale getirecek bütüncül bir yaklaşımla mümkün.

- Biliyoruz; deprem, sel, yangın gibi doğa olaylarında kayıplar yaşamamak, rantı reddedip toplum yararını öncelemekle mümkün.

- Temel bir insan hakkı olarak güvenli, sağlıklı koşullarda yaşama hakkını elde etmek, toplumsal olarak, güçlü bir şekilde talep etmekle mümkün."


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :