Sanat ve Tasarımın Erime Noktası; “Melting Point”

mimarizm.com / 15 Nisan 2016
Venedik Mimarlık Bienali Önizleme Projeleri kapsamında, Aslı Kutluay’ın “işlevsiz” mobilyalardan oluşan yeni işleri Vittorio Urbani küratörlüğünde, 7 – 27 Nisan 2016 tarihleri arasında Magazzino Gallery’de sergileniyor.

Aslı Kutluay, Melting Point (Erime Noktası) adlı sergisinde, “işlevsiz” mobilyalardan oluşan yeni seri işleriyle küresel ısınma sorununa ışık tutuyor. “Küresel Isınma” olgusunun yansımaları olan “erime” ve “çatlama” etkilerinin “mobilya” üzerindeki yorumları, sihirli ayna etkisi yaratarak bizleri “en sonunda” kendimizi içinde bulacağımız rahatsız edici senaryoyla buluşturuyor. 

Aslı Kutluay

blue planet video & dream catchers

Kutluay’ın tasarımları doğanın ekolojik dengesine verdiğimiz zararın ötesinde; insan ilişkilerinde ve toplumlararası diyaloglarda kaybettiğimiz kaliteye de dikkat çekiyor. Ve en önemlisi doğamızdan ve bilincimizden yitirdiklerimizi telafi etme konusunda bize bir çeşit arınma süreci öneriyor.

for the memory of Aylan Kurdi

Örneğin “Wirenets” (Tel öargüler) yani sınırların sembolleri… Bu işler “Gerçekten sınırlara ihtiyacımız var mıdır?” ve “Ne zaman sınırlara ihtiyaç duymayız?” sorularını bizlere sorduruyor. Binlerce yıl önce kaybettiğimiz etik değerlerimizi; saygı, güven ve öztatmin konularını yeniden keşfedip ve tanımlamamızın gerekliliğinin altını çiziyor.

Sıcaktan ve kirlenmeden yıpranmış iki adet Viktoryan stilinde sandalye ve orta masadan oluşan  “Fiskos” Grubu “Aftermath..” (Sonrasında..) Enstalasyonu ise bu çürümeye sebep olan insanlar ve toplumlar arasındaki 'güçler savaşı'nı eleştiriyor. 

Dikitler

Sarkıtlar

Mekana kırmızı rengi sağlayan kablo ve elektrikle kuşanmış sarkıt ve dikit formundaki “Stalactites and Stalagmites” ile doğa sahneye giriyor ve “ego” nun etkisini izleyicilere tüm sergi boyunca hatırlatıyor. Aynı refaransı tıpkı “Ying Yang” gibi iki özdeş parçaya verevine bölünmüş “Crack” (Çatlak) Masa’da buluyoruz. Aradaki boşluk her ilişkide ihtiyacımız olan düzeyli mesafeyi simgelerken; ısı ve ego arasındaki ilişkinin altı çiziliyor.

Crack

Our Blue Planet

Totem

Venedik Mimarlık Bienali Önizleme Projeleri kapsamında düzenlenen sergi, Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği ve Roma Kültür ve Bilgi Ofisi; Mitaş Enerji ve Sepa Sanat Sponsorluğunda - İtalya’da Nuova Icona – Sanat ve Kültür Girişimi tarafından tanıtıldı. 


Sergi: 7 – 27 Nisan, 2016; Salı - Pazar, 10:00 – 18:00
Magazzino Gallery Dorsoduro 878 - Venezia 
Waterbus n. 1, 2, Accademia stop. 

Küratör: Vittorio Urbani
Proje Yöneticisi: Deniz Taner Gökçe
Küratör asistanı: Elisa Genna

Detaylı bilgi için: nuovaicona.org; info@nuovaicona.org


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :