Sağlık ile Konaklama Hizmetlerini Kesiştiren Konsept; Connexion

mimarizm.com / 11 Ekim 2018
Sağlık turizmi konusunda iddialı yatırımlara imza atan Singapur, DP Architects imzalı Connexion projesi ile yeni bir konsepte kavuştu. Connexion'un ilerici konseptinin başarısı, sağlık hizmetleri ile konaklama seçeneklerinin kusursuz entegrasyonunda yatıyor. 

Fotoğraflar: © Marc Tey, DP Architects Pte Ltd'nin izniyle

Singapur, uzun yıllardır hem yakın çevreden hem de yurtdışından gelen ziyaretçilere, dünya çapında sağlık hizmetleri sunmak amacıyla kendini bir sağlık merkezi olarak konumlandırma çalışmalarını yoğunlaştırdı. Farrer Park'ta yer alan Connexion kompleksi de bu çalışmaları somutlaştıran son eklenti.

Yeni bir karma yapı tipi; medipleks

Özel sermaye tarafından finanse edilen ve geleceğin 'medipleks'i (sağlık kompleksi) olarak adlandırılan bu tıp ve konaklama merkezi projesi, özel sağlık ve konaklama hizmetlerinde uzmanlaşmış seçkin bireylerden oluşan Farrer Park Company tarafından geliştirmiş ve halen aynı şirket tarafından yönetiliyor.  

Bölgedeki ilk tam entegre sağlık ve konaklama kompleksi olan Connexion; Farrer Park Tıp Merkezi (Farrer Park Medical Centre) olarak adlandırılan özelleşmiş bir tıp merkezinden, Farrer Park Hastanesi (Farrer Park Hospital) adlı bir üçüncü basamak tedavi hizmetleri hastanesinden ve bunlara ek olarak kendi tam teşekküllü konferans salonu olanaklarına sahip lüks oteller kategorisindeki One Farrer Hotel and Spa otelinden oluşuyor. 

Farrer Park Tıp Merkezi kompleksin batı tarafında konumlarırken, Farrer Park Hastanesi ve One Farrer Hotel and Spa doğu tarafında yer alıyor.

One Farrer Hotel, lobi

Elle dokunmuş halılar ve özenle seçilmiş mobilyaların renk sarmalı genel kullanıma açık mekanlara taze bir hava katıyor.

Kompleks ayrıca zemin katta, Owen Link olarak bilinen bir alışveriş merkezini ve restoranların bulunduğu bir yeme-içme sokağını bünyesinde barındırıyor. Tıp merkezi ve hastaneyi tasarlarken Connexion ile daha bütüncül bir deneyim yaşatmayı amaçlayan DP Architects, konaklama ve perakende satış bölgelerinde uygulanan modern tasarım dilini incelikli bir şekilde feyz almış.  

Ulaşım ağına entegre, çevre dostu tasarım

Şehrin kalbine yakın bir tarihi bölgede, kolay erişilebilir bir konuma sahip Connexion, Singapur hızlı toplu taşıma sisteminin Farrer Park metro istasyonunun yakınında yer alıyor. Bina yönetmeliği ilkelerine paralel olarak, zeminde tüm inşaat alanını kaplayan altı katlı bir podyum tesis edilirken, Race Course Road caddesine bakan 14 katlı döşeme bloğu da bu podyuma oturtulmuş.

Sağlık ve konaklama hizmetlerine katkıda bulunması ve tamamlaması için Connexion binasına küçük yeşillik cepleri eklenmiş. Ziyaret edenleri rahatlatan ve şifa verici nitelikleri olan gökyüzü bahçeleri, teras ve çatı bahçeleri, bina genelinde birçok yerde kullanıma sunulmakta.

Enerji tüketimini en aza indirmek için çevresel faktörler de bilinçli bir çaba ile dikkate alınmış. Örneğin, batı yönüne bakan tıp merkezindeki her açıklık üç üçgenden oluşan ve güneşten gelen ışınları engelleyen panellerle gölgelenmekte. Bu paneller, göz hizasında sokaklara engelsiz bir bakış sağlamak için üçgen olarak üretilmiş. Ayrıca, gün ışığının içeri girmesine olanak sağlamak adına perfore malzemeler kullanılmış.

Hastanenin genel kullanıma açık lobileri ve bekleme alanları bilinçli olarak bol ışıklı, yatıştırıcı ve kucaklayıcı bir tarzda tasarlanmış. 

Güneş gölgeleme sistemi yapay aydınlatma ihtiyacını en aza indirirken, güneşten gelen aşırı ısıyı azaltmak üzere tasarlanmış. Ayrıca paneller, cephede mimari bir farklılık yaratmak amacıyla parlak ve canlı renklerde tasarlanmış.

Zamana meydan okuyan mekanlarda modern sağlık hizmeti 

Farrer Park Tıp Merkezi, hastaların kendileri için özel olarak geliştirilen kişiselleştirilmiş sağlık hizmetlerine rahatça erişebilecekleri bir şekilde tasarlanmış. Tıp merkezi ile hastane arasında, hastanenin yatan hasta bölümüne ve aynı zamanda modern tıbbi tesislere vaktinde ve hızlıca erişim sağlaması için üstün bağlantı ve erişilebilirlik imkanları sunulmuş. Sağlık tesislerinin iç mekanları ise zamana meydan okuyan bir ifadeye büründürülmüş.  

Yenilikçi tıbbi teknolojilerle donatılan Farrer Park Hastanesi'nin işlevselliği ön plana alan yatan hasta bölümleri zarif bir şekilde tasarlanmış. Canlı sanat eserleri, şık bir aydınlatma ve sıcak bir malzeme paleti, lobideki hasta kabul alanından itibaren gelenleri içten bir misafirperverlikle karşılamakta.

Hastane genelinde kullanılan düz, sade hatlar ve doğal, yumuşak renkler hoş ve kucak açan bir atmosfer sağlarken; aralara serpiştirilen son moda, göz alıcı ışıklandırma üniteleri ve mobilyalar, iç mekanlara görsel bir albeni ve renk katıyor.  

Çeşitli konfigürasyonlarda düzenlenebilen tedavi odaları şehir manzarasına bakacak şekilde planlanmış ve zarif tasarımlı tıbbi imkanlarla donatılmış.

Dokuzuncu ve onuncu katlarda bulunan Farrer Suites, hastanenin öne çıkan kayda değer özelliklerinden biri. Bu süitler, konuk odaları veya VIP hastane odaları gibi farklı işlevlere esnek bir şekilde dönüştürülebilmekte. Süitler zevkli bir şekilde dekore edilmiş ve her ayrıntısı düşünülerek gerekli tıbbi ekipmanlarla donatılmış. 

Ayrıca, ayakta tedavi gören hastalar, Farrer Park Tıp Merkezi'nde gerçekleşecek küçük bir ameliyatın ertesinde ya da rutin bir kontrol sonrasında, sağlıklarına yeniden kavuşmak ve toparlanmak için One Farrer Hotel and Spa'nın konforlu ve gözlerden uzak odalarında dinlenmeyi tercih edebilirler.

One Farrer'in modern ve şık dekorasyonu ile ev rahatlığında bir ortam yaratılması amaçlanmış.

Lüks ama bir o kadar da rahatlatıcı bir his yaratmak için tuvalet ve banyolarda en üst kalite malzeme ve doğal renkler tercih edilmiştir.Lüks olduğu kadar rahatlatıcı bir his yaratmak için tuvalet ve banyolarda en üst kalite malzeme ve doğal renkler tercih edilmiş.

Konaklamanın incelikli unsurları

Beş yıldızlı bir şehir oteli olan Farrer Hotel and Spa, 'otel içinde otel' konseptiyle, üç oteli (Urban Hotel, Loft Apartments & Skyline Hotel ve Sky Villas) tek bir konaklama şemsiyesi altında birleştirerek bünyesinde barındırıyor. Tüm tesiste toplam 240 adet oda, süit ve villa bulunmakta.

Dekorasyonu sıcak ve çağdaş mobilyalarla vurgulanan otelin misafirleri, konforlu bir ortamda panoramik şehir manzarasının keyfini çıkarabilir. 

Urban Hotel, kurumsal çizgide tasarlanmış, uygun, konforlu ve lüks odalarda konaklama imkanı sunuyor.

Yumuşak halılar, ahşap yüzeyler ve doğal renk tonlarıyla tanımlanmış yalın bir estetiğe sahip olan Urban Hotel, özellikle iş seyahatinde olanlar için ideal bir seçenek.

Loft Apartments ve Skyline Hotel, kişilerin kent gürültüsünden kaçmak istediğinde sığınabilecekleri bir 'pastoral cennet' gibi planlanarak zarif, düz ve sade hatlı çizgilerle Japon estetiğini harmanlayan bir şekilde tasarlanmış.

Uzun süre konaklayacak misafirler için tasarlanan dubleks Loft Apartments, kalanlara rahat bir oturma odası, bir çalışma alanı ve ufak bir mutfak sunuyor.

Sky Villas bölümündeki villalar ise, misafirlere üst düzey lüks bir konaklama ve eşsiz bir iç mekan deneyimi sunmak üzere teknoloji harikası kontrol sistemleriyle donatılmış ve orijinal sanat eserleri ile bireye özel dekore edilmiş.  

Muhteşem bir manzaraya ve zengin bir şarap mahzenine sahip Kraliyet Villası’ndaki şık yemek odası, özel davetler düşünülerek tasarlanmış.

Kraliyet Villası, özel tasarımı, açık hava jakuzisi ve ufukta görünen şehir manzarasıyla lüks bir konaklama seçeneği sunuyor.

Konferans Merkezi büyük bir balo salonunu, üç toplantı odasını ve açık hava mekanlarını içermekte. Tesis binaları, Farrer Park Hastanesi'ndeki ameliyathanelere video konferans ile bağlantı imkanı sunan gelişmiş teknolojik sistemlerle donatılmış. Bunun yanı sıra merkezde, perakende mağazalarını ilginç bir yeme-içme konsepti ve aşçılık okuluyla birleştiren bir Beslenme Enstitüsü bulunuyor.

Owen Link'te yer alan sayısız yeme-içme ve alışveriş seçeneğinin yanı sıra, otelde konaklayan misafirler altıncı kattaki iki restorana özel erişim hakkına sahip. Bu restoranların şık ve aydınlık dekoru, özellikle dinlenmek ve rahatlamak isteyen misafirlere davetkar bir ortam sunuyor.

One Farrer Hotel and Spa, spa ve fitness tesislerinde misafirlerine sunduğu özel hizmet seçenekleriyle eksiksiz bir konaklama mekanı.

DP Architects, bu ilerici konseptin başarısının, sağlık hizmetleriyle konaklama seçeneklerinin kusursuz entegrasyonunda yattığına dikkat çekiyor. Sonuç olarak, Connexion hepsi tek bir bina kompleksi içinde birleşmiş, tamamlayıcı ve kendine özgü hizmetlerle benzersiz şekilde bağlantı kuran bir karma kullanım örneği.    


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :