S.O.S İstanbul Üsküdar Meydanı Fikir Projesi Yarışması Sonuçlandı

mimarizm.com / 05 Aralık 2017
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin düzenlediği S.O.S İstanbul Üsküdar Meydanı Fikir Projesi Yarışması'nın sonuçları açıklandı. Yarışmaya gönderilen projelerin niteliklerini yetersiz bulan jüri, ödül grubuna proje seçmeme kararı alırken, beş projeyi mansiyon ile ödüllendirildi.

Kent ve kentli yararına “alternatif projeler” üreterek toplumun karşısına çıkmanın önemine inanan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD)’nin, mimarlık öğrencilerini tartışmaya, düşünce üretmeye ve bu süreçlerde etkin rol almaya davet ettiği S.O.S İstanbul Fikir Proje Yarışması'nın yedincisi sonuçlandı. 

Derneğin 2005 yılından bu yana mimarlık öğrencileri arasında düzenlediği, İstanbul'un sorunlu alanları üzerine fikirler üretilmesini amaçlayan ve kentin öncelikli konuları üzerine düşünmek için platform açan S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması bu sene konu olarak Üsküdar Meydanı’nı ele aldı.

Ödüle değer proje bulunamadı

Yarışmaya katılımın önceki yıllara oranla yüksek olduğu gözlendi. Toplam 55 proje değerlendirilmek üzere yarışma jürisi tarafından incelendi. Ancak yarışmanın amacı ve konusu bağlamında önerilen projelerin konuyu ele alma biçimleri ve üretilen öneriler, jüriyi yeterince tatmin etmedi. Jüri raporunda; S.O.S İstanbul yarışmasını diğer yarışmalardan ayıran önemli özelliklerinden birinin, tarif edilmiş konu üzerinden kent gündeminde önemli yer tutacak meselelere ilişkin mimarlık öğrencileri tarafından söz söyleme ortamı yaratma çabası olduğu vurgulandı. Bu anlamda öneri projelerin özellikle gündemle ve Üsküdar özelinde kentle ilişki kurma biçimlerinin ve ortaya koydukları önerilerin yeterince derinleşmeyen yüzeysel bazı düzenlemelerden ibaret olması jüri tarafından olumsuz bulunurken, bu duruma eleştiri getirmek üzere jüri, ödül grubuna proje seçmeme kararı aldı. 

S.O.S İstanbul Fikir Proje Yarışması, kent hafızasının oluşmasına ve hafızanın yeniden yorumlanmasına katkı sağlayacak çalışmaların teşvik edilmesinin önünü açmak ve güncel konularda yeni fikirlerin üretilmesine katkı sağlamak amacıyla önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Hayriye Sözen’in başkanlığında toplanan, Yavuz Selim Sepin, Durmuş Dilekçi, Hakan Demirel, Nurbin Paker, Ervin Garip ve Ceyda Özbilen’den oluşan jüri, 2 Aralık’ta İTÜ Taşkışla'da yaptığı toplantıda mansiyona layık bulunan 5 projeyi belirledi. Mansiyon kazanan projelerin her birine 2.000 TL para ödülü verildi.

Mansiyonlar

12 sıra no.lu - 18246 rumuzlu proje
Nurettin Şatır (Yıldız Teknik Üniversitesi)
Ece Çaktı (Yıldız Teknik Üniversitesi)

22 sıra no.lu - 31074 rumuzlu proje 
Mehmet Alpkenan Koska ​(İstanbul Teknik Üniversitesi)
Cem Ozan Çetintaş (İstanbul Teknik Üniversitesi)
Çağlar Ecem Behram (Yeditepe Üniversitesi)

25 sıra no.lu - 82036 rumuzlu proje
Gizem Temiz (Kültür Üniversitesi)
Hazal Akova (İstanbul Teknik Üniversitesi)

33 sıra no.lu - 35280 rumuzlu proje
Mehmet Kaymaz (Yıldız Teknik Üniversitesi
Tolga Berker (İstanbul Teknik Üniversitesi)

49 sıra no.lu - 39261 rumuzlu proje
Aslıhan Uzulgan (Karadeniz Teknik Üniversitesi)

Yarışmanın ödül töreni ve kolokyumu, 8 Aralık 2017 Cuma saat 16:00-18:00 arasında İTÜ Taşkışla, 217 no.lu konferans salonunda yapılacak. 

Mansiyon kazanan projeleri buradan inceleyebilirsiniz.
Jüri raporu için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :