Rüya Şehirler: Dünyayı Şekillendiren Yedi Tasarım Fikri

mimarizm.com / 02 Ekim 2019
Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanan “Rüya Şehirler: Dünyayı Şekillendiren Yedi Tasarım Fikri” isimli Wade Graham’ın kaleme aldığı kitap, Ümit Hüsrev Yolsal tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), “Rüya Şehirler: Dünyayı Şekillendiren Yedi Tasarım Fikri”  isimli kitabı Mimarlık Tarihi kategorisinde yayımladı. Wade Graham tarafından kaleme alınan kitap, Ümit Hüsrev Yolsal tarafından Türkçeye kazandırıldı. Rüya Şehirler, şehirleşmiş dünyayı anlamak için bir kılavuz niteliği taşıyor.

19. yüzyıldan bugüne bazen ütopik, bazen tuhaf ama genelde tartışmalı birçok tasarım fikri kademeli olarak benimsendi ve Dubai’den Tokyo’ya, Londra’dan Los Angeles’a dünyanın her yerindeki şehirlerde uygulandı. Graham kitapta, bu tasarım fikirlerinin arkasındaki vizyonerlerin ve onların rakiplerinin yaşam öykülerinden yola çıkarak, şehir peyzajlarının analizini yapıyor, şehir formlarımızın nereden geldiğini, bizim onları ve onların bizi nasıl şekillendirdiğini göstermeyi amaçlıyor.

Wade Graham şehirleri planlar, tasarımlar, mimari akımlar ışığında anlatırken tüm bunların aslında nasıl yaşamamız, nasıl çalışmamız, nasıl alışveriş yapmamız ve neye inanmamız gerektiğine dair fikirlerin bir dışavurumu olduğunu da gösteriyor. Bertram Goodhue’nun barok fantastik köylerinden, Le Corbusier’nin Işıyan Şehir’ine; lüks yeşil banliyöleri, şehir merkezindeki gökdelenleri, boş arazilerin ortasında yapayalnız dikilen yüksek blokları, yepyeni deneyimler vaat eden alışveriş merkezlerini, eko-siteleri, meydanları, dar sokakları, otoyolları bambaşka bir gözle görmemizi sağlıyor.

*

Künye Bilgisi:
Yazar: Wade Graham
Çeviren: Ümit Hüsrev Yolsal
Fiyat: 32 TL
ISBN: 978-605-2116-89-0
Barkod: 9786052116890
Ürün Sırası: 194
Ana Kategori: Mimarlık Tarihi
Ebat: 13,5 x 20 cm
Sayfa Sayısı: 296
Kapak Türü: Karton Kapak


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :