Riyad Havalimanı Terminal 5’e “Yılın Ulaştırma Projesi” Ödülü

mimarizm.com / 13 Haziran 2017
GMW MIMARLIK tarafından tasarlanan Riyad King Khaled Havalimanı Terminal 5 projesi, Dubai’de düzenlenen MEED Quality Awards for Projects yarışmasında “Yılın Ulaştırma Projesi” ödülüne layık görüldü.

Ulaşım yapılarında dünyanın lider markaları arasında yer alan GMW MIMARLIK tarafından tasarlanan Riyad'daki King Khaled Uluslararası Havalimanı Terminal 5 projesi, sektörün saygın yayınlarından MEED tarafından Dubai’de düzenlenen MEED Quality Awards for Projects yarışmasında "Yılın Ulaştırma Projesi” seçilerek ödüllendirildi.

İki yılda peş peşe iki ödül

2016 yılında Medine Havalimanı projesiyle kazandığı ödülü bu kez de Riyad Havalimanı Terminal 5 projesi ile kazanmanın gururunu yaşayan GMW MIMARLIK, tasarımlarında netlik, verimlilik ve sürdürülebilirlik gibi konulara öncelik vererek yolcu konforunu ön plana çıkartırken, işlevsellikten de ödün vermeyerek uzun vadede başarıyla işleyen terminaller tasarlıyor.

Şehrin 35 kilometre kuzeyine konumlanmış dört terminal binasıyla yılda 13 milyon yerli ve yabancı yolcuya hizmet eden, 4.200 metrelik iki paralel piste sahip uluslararası bir havaalanı olan King Khaled Havalimanı’nın, 106 bin metrekare büyüklüğe sahip 5 numaralı yeni terminal binası, aynı anda 7 geniş gövdeli veya 16 dar gövdeli uçağa hizmet verecek şekilde tasarlanarak havalimanının yolcu kapasitesini iki katına çıkarılmış. Terminal 5 projesi kapsamında, mevcut terminallere ulaşan ana yolun doğusunda yaklaşık 400.000 m2’lik alanda içinde 106.000 m2’lik terminal binası, 2400 araçlık otopark, itfaiye ve idari bina gibi diğer ek yapılar yer alıyor.

King Khaled Uluslararası Havalimanı Terminal 5

King Khaled Uluslararası Havalimanı Terminal 5

LEED kriterlerine uygun çağdaş bir havalimanı projesi 

Konsept tasarım aşamasında başkent Riyad’ın gelişen mimarisini yansıtan çağdaş yaklaşımıyla davetkar ve ilham verici bir giriş kapısı olarak kurgulanan Terminal 5, sonrasında idarenin talebi doğrultusunda mevcut terminallerle benzer bir yapıya dönüştürülmüş. Yürüme mesafeleri, kat değiştirme, yönlendirme, doğal ışıktan faydalanma gibi ana prensipleri yolcu konforunu maksimize edecek şekilde tasarlanan binanın, gelecekte oluşabilecek ihtiyaçlar doğrultusunda esnek olması sağlanmış ve kabuktaki değişime rağmen bu tasarım prensipleri korunmuş. Sertifika başvurusu yapılmamış olmasına rağmen bina LEED sertifikasyon sistemine uygun olarak tasarlanmış.

King Khaled Uluslararası Havalimanı Terminal 5

King Khaled Uluslararası Havalimanı Terminal 5

King Khaled Uluslararası Havalimanı Terminal 5

Uluslararası terminallere tasarım ve danışmanlık hizmeti 

Kuruluşundan bu yana İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali başta olmak üzere, Vnukovo, Kahire, Üsküp, Ohrid, Roma, Medine, Riyad ve Kuveyt’in de aralarında olduğu uluslararası ve yerel ölçekte birçok havalimanı projesi tasarlayan GMW MIMARLIK, mimari proje üretimi dışında pek çok uluslararası havalimanı idaresine ve uluslararası proje grubuna terminal planlaması konusunda danışmanlık hizmeti vererek, Türkiye’de örneği olmayan bir başarıya da imza atıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :