Renkli DYOloglar’ın İkinci Sezonu İzzet Keribar ve Merih Akoğul Söyleşisi ile Başladı

mimarizm.com / 26 Temmuz 2021
DYO’nun AURA İstanbul iş birliğiyle gerçekleştirdiği ve renklerin farklı disiplinlerin bakış açısı ile ele alındığı Renkli DYOloglar “Türkiye’nin Renkleri” canlı yayın serisinin ikinci sezon ilk söyleşisi yapıldı.

Farklı disiplinlerden isimlerin bir araya geldiği Renkli DYOloglar serisinin ikinci sezon ilk hafta konukları, fotoğraf sanatçıları İzzet Keribar ve Merih Akoğul oldu. Söyleşi, 13 Temmuz Salı günü DYO Boya’nın Youtube kanalından canlı yayınlandı. 

Toplumun estetik ve entelektüel değerlerinin gelişimine katkıda bulunmayı sürdüren DYO’nun, AURA İstanbul iş birliği ile gerçekleştirdiği söyleşi serisinin ikinci sezonunda konuşmacılar; mimarlıktan sanata, tasarımdan müziğe, tarihten gastronomiye kendi disiplinleri içerisinde sahip oldukları özgün bakış açılarıyla renk kavramını düşündürücü bir şekilde yeniden tanımlayacak. DYO, proje kapsamında “Türkiye’nin Renkleri” olan çok değerli isimleri, YouTube üzerinden “Renkli DYOloglar” canlı yayın söyleşileriyle bir araya getiriyor.

“Renklerin Gücünden Çok, Sert Işıktan Korkarım”

“Renkli DYOloglar” serisinin ilk canlı yayınında Türkiye’nin saygın fotoğraf sanatçılarından İzzet Keribar ve Merih Akoğul renkleri fotoğraf sanatı açısından ele aldılar. Fotoğraflarında ışık, renk ve grafiksel öğelere ağırlık vererek kendine özgü stilini oluşturan İzzet Keribar, fotoğraf çekerken renkten ziyade kapalı havayı daha çok tercih ettiğini aktardı. Keribar, “Sert gölgeler eğer kompozisyona kontrolsüz bir şekilde giriyorsa, kapalı havada güneşin yaratmış olduğu sert ışıkla gölge arasındaki diyafram farklarından çoğu zaman kaçınırım. Eğer kontrollü olarak giriyorsa, mimari fotoğraflarda bu ışıkları zevkle kullanıyorum. Mesela bir iç mekân çekiyorsun ve orada pencereden gelen ışık aşırı ise, Photoshop’ta usta olsan dahi o ışığı düzeltmene imkân yok. Bu nedenle renklerin gücünden çok, sert ışıktan korkarım.” dedi.

“Renklerin Abartılmış Olması Fotoğrafı Daha Renkli ve Daha Hissedilir Yapmıyor”

Fotoğraf sanatı ve kuramı konularında çalışmalar yapan, çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda yapıtları bulunan Merih Akoğul ise, “Belge fotoğrafında objektif açılarına çok dikkat etmek gerekiyor. ‘Gözle flört eden’ objektif açılarını kullanmak oldukça önemli. Zaten evrende insanların üzerine düşen ışık ile birlikte o ışıkların kimyalarına ve fiziksel yapılarına bağlı olarak müthiş yansımalar oluyor. Fotoğrafçının bunların doğru açısını bulup, doğru kompozisyonu yapıp çekmesi gerekiyor. Renklerin abartılmış olması fotoğrafı daha renkli ve daha hissedilir yapmıyor. Aksine daha da yapaylaştırıyor.” diye konuştu.

Her hafta DYO Boya’nın YouTube sayfasından canlı yayımlanacak söyleşilerde değerli konuşmacılar, üzerinde yaşadığımız toprakların kültürel yapısının hayatımıza kattığı renkleri farklı yönlerden ele alacaklar. Canlı yayınlar ve kayıtlı söyleşiler DYO Boya’nın YouTube kanalı üzerinden takip edilebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :