MİM'in Bu Hafta Konuğu Büke Uras Oldu

mimarizm.com / 17 Ağustos 2021
MİM‘in 16 Ağustos 2021 Pazartesi günü TRT2'de yayınlanan 46. bölümününde Nevzat Sayın, Büke Uras ile söyleşti.

MİM‘in 46. Bölümünde Nevzat Sayın zamanın her şeyi silmeye çalışırken mekânın her şeyi tutmaya çalıştığını fark ederek, mekân üzerinden derin bir tarih anlatısı serimleyen Büke Uras ile söyleşiyor. MİM Büke Uras bölümü 16 Ağustos 2021 tarihinde TRT2‘de izleyici ile buluştu.

Bölümün tekrarları Salı 16.00, Perşembe 8:00, Cuma 11.00’de gerçekleşecek.

Yapımcılığını Lacivert Film’in üstlendiği Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü Enerji Müzesi'nde çekimleri gerçekleştirilen MİM programını Nevzat Sayın hazırlayıp sunuyor. Bölüm yayını ve hafta içi devam eden tekrarlarının ardından TRT İZLE ve TRT Dinle kanalında yer alan programın dekoru ise tasarım ürünlerin tedarikçisi olarak 1992 yılından beri tasarım ve mimarı alanında bir Türkiye’de referans noktası olan Mozaik firmasından temin edildi.

 

*

Büke Uras Hakkında

Büke Uras, 1976 İstanbul doğumlu. 1997-2002 arasında Roma, La Sapienza Üniversitesi’nde mimarlık okudu. 2003-2008 yıllara arasında, New York’da Daniel Romualdez ve Skidmore, Owings & Merrill (SOM) gibi farklı mimarlık ofislerinde çalıştı. 2008’den itibaren İstanbul’da bağımsız olarak mimarlık kariyerine devam etti. Bahçeşehir Üniversitesi’nde mimari proje tasarım dersleri verdi. İstanbul Art News’un mimarlık bölümündeki köşesinde makaleleri yayımlandı. 2016 yılından beri Paris’te mimarlık kariyerine devam ediyor.

10 seneyi aşkın süredir Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemi mimari çizim ve belge koleksiyonu yapıyor. Konusunda en kapsamlı örneklerden biri haline gelen koleksiyonundan parçalarla birkaç sergi düzenledi ve çok sayıda makale kaleme aldı. 2013 senesinde, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde, “Değişen Zamanların Mimarı Edoardo De Nari, 1874-1954” sergisi ve kataloğu, 2017 senesinde ise, “Nazimî Yaver Yenal: Br Kağıt Mimarının Hayali Dünyası” sergisini gerçekleştirdi ve kataloğunu kaleme aldı. Yine kendi koleksiyonundan çizimlerle Osmanlı saraylarının dekoratörü Bedros Sirabyan’ın hayatını yayımladı. 2016 senesinde Baha Tanman ile “Şişli Camii” kitabını hazırladı. 2021 senesinde en kapsamlı araştırması olan “Balyanlar, Osmanlı Mimarlığı ve Balyan Arşivi” kitabını yayımladı.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :