Prof. Dr. A. Zekai Görgülü Hayatını Kaybetti

mimarizm.com / 16 Haziran 2022
Mimar ve Şehir Plancısı Prof. Dr. Ahmet Zekai Görgülü 15 Haziran 2022’de yaşamını yitirdi. Ailesine, sevenlerine ve mimarlık camiasına başsağlığı dileriz.

Mimar ve Şehir Plancısı Prof. Dr. Ahmet Zekai Görgülü 15 Haziran 2022’de yaşamını yitirdi. Cenazesi 16 Haziran Perşembe günü Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Oditoryum Salonu’nda düzenlenen törenin ardından Yıldız Hamidiye Camii’nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının sonrasında, Nakkaştepe Aile kabristanlığında defnedilecektir.

 

*

Ahmet Zekai Görgülü

1974 yılında lisans (mimar), 1978 yılında (kent plancı) yüksek lisans derecesini alarak, aynı yıl İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (İDMMA) Mimarlık Fakültesi, Şehircilik ve Proje Kürsüsü’nde “Asistan” olarak akademik yaşamına başlamıştır. 1983 yılında “Doktor”, 1993 yılında “Doçent” ve 1999 yılında “Profesör” ünvanlarını almış olup; 1989-1990 ve 1992 yıllarında Almanya-Amburg Üniversitesi Sosyal ve Ekonomik Coğrafya Kürsüsü’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Ağırlıkla kent planlama, tasarım, konut ve koruma ile bu alanların politikaları üzerine yoğunlaşan birçok ulusal/uluslararası yayın ile çalışmaları bulunmaktadır. İDMMA’dan Yıldız Üniversitesi ve sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesi’ne, Şehircilik Kürsüsü’nden Şehir Bölge Planlama Bölümü’ne dönüşen kurumunda öğretim üyeliği yapmıştır.

2001-2007 yılları arasında YTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkanlığı, 2007-2010 yılları arasında ise YTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlığı’nın yanı sıra; Şehircilik Anabilim Dalı Başkanlığı, Fakülte Kurulu, Fakülte Yönetim Kurulu üyelikleri, Bölüm Başkan Yardımcılığı, Dekan Vekilliği ve Dekan Yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur. Üniversite dışında da Mimarlık Fakültesi Dekanlar Konseyi (MİDEKON) Başkanlığı, ÜAK/Mimarlık Temel Alan Komisyonu üyeliği ve başkanlığı, Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu-Danışma Kurulu, Onur Kurulu üyelikleri yapmıştır. Ayrıca Koruma Kurulları’nda üyelik, başkan yardımcılığı ve başkanlık görevleri üstlenmiş, UIA (Ulusal Mimarlık Birliği) Türkiye 2005 toplantısı Bilim Kurulu ve Ulusal Eşgüdüm Toplantısı Tematik Danışma Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. Öte yandan ülkemizde Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından ilk kez düzenlenen IABA (Antalya Uluslararası Mimarlık Bienali) 2011’in başkanlığını yürütmüş, IABA 2013’ün danışma kurulunda yer almıştır. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası üyelikleri ile birlikte ISOCARP (Uluslar arası Plancılar Birliği) üyesi, ICOMOS (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) Türkiye Ulusal Komitesi ve Yönetim Kurulu üyesi, Tarihi Kentler Birliği (TKB) Danışma Kurulu üyesi olarak çalışmalar yapmıştır. (https://konkur.istanbul/juri/ahmet-zekai-gorgulu/)


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :