Pritzker Ödülü’nü Diébédo Francis Kéré Kazandı

mimarizm.com / 16 Mart 2022
Kéré Architecture Kurucusu Diébédo Francis Kéré, 2022 Pritzker Mimarlık Ödülü'nün sahibi oldu.

©Lars Borges

“Paradigmayı değiştirmeyi umuyorum, insanları hayal kurmaya ve risk almaya zorlamak istiyorum. Sırf zengin olduğunuz için malzemeleri israf edemezsiniz. Sırf fakir olduğunuz için de kalite yaratmaktan kaçınmak zorunda değilsiniz. Herkes kaliteyi hak eder, herkes lüksü hak eder ve herkes konforu hak eder. Birbirimize bağlıyız ve iklim, demokrasi ve kıtlık endişesi hepimizi ilgilendiriyor.

Mimar, Eğitimci ve Sosyal Aktivist Diébédo Francis Kéré

Burkina Faso'nun Gando ilinde doğan ve Almanya’nın Berlin kentinde yaşayan Francis Kéré, mimarlık disiplini aracılığıyla toplulukların güçlendirilmesi için çalışıyor. Sosyal adalete ve birliğe inancıyla; iklim krizine yanıt vermek için yerel malzemeleri akıllıca kullanarak mimarinin ve altyapının gelişmediği, çeşitli zorluklara mücadele eden ülkelerde projeler gerçekleştiriyor. Kaynakların kırılgan olduğu coğrafyalarda inşa ettiği çağdaş eğitim kurumları, sağlık tesisleri, kamu yapıları, konutlar ve kamusal alanlar orada bulunan topluluklar için mimarinin kendisinden çok daha büyük bir anlam ifade ediyor.

Primary School Extension ©Erik-Jan Owerkerk

Sarbalé Ke ©Iwan Baan

Burkina Faso National Assembly ©Kéré Architecture

Serpentine Pavilion ©Iwan Baan

2022 Pritzker Mimarlık Ödülü'nün jürisi: “Mimarlığın nesneyle değil, hedefle; ürünle değil süreçle ilgili olduğunu çok iyi biliyor. Francis Kéré'nin tüm çalışmaları bize yerinde kök salmış maddeselliğin gücünü gösteriyor. Topluluklar için ve topluluklarla birlikte inşa ettiği binaları; yapımları, malzemeleri, programları ve benzersiz karakterleri bakımından doğrudan bu topluluklara aittir” diyerek projelerinin gücü vurgulanıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :