Pneuma; Hera Büyüktaşcıyan

mimarizm.com / 27 Temmuz 2023
Sanatçı Hera Büyüktaşcıyan’ın "İsmi Lazım Değil’’ sergisi için ürettiği "Pneuma" adlı eseri 2023 Işıklar Tuğla Ödülleri'nde ödüle değer görüldü.

Fotoğraflar: Hadiye Cangökçe

2002 yılında Abdülmecit Efendi Köşkü’nde, Koç Holding’in düzenlediği ve küratörlüğünü Selen Ansen&Brigitte Pitarakis’in üstlendiği "İsmi Lazım Değil" sergisinde sanatçı Hera Büyüktaşcıyan Pneuma* adlı eseri mekana** özel bir yerleştirmedir.

Işıklar Tuğla’nın Antik el yapımı kaplama tuğlaları ile üretilmiş olan eser, köşkün doğu ve batı uçlarına yerleşmiş, adeta bir nefes gibi mekanın içinden geçip dışarı nüfuz edercesine sonsuz bir düzlemde akmaktadır. Üretildiği malzemenin sert fiziksel yapısının aksine bir esinti, hava veya geçmişten gelen bir soluk gibi dışarı süzülen bir akıntıyı andırmakta. İstanbul’daki Bizans yapılarında kullanılan tuğlaların mimarideki işlevsel ve görsel dilinden esinlenen eser, sanatçının kent içerisindeki yürüyüşlerinden birinde karşılaştığı ve modern kent yapılaşması içerisinde silinmeye yüz tutmuş ancak kendini nefes alıp veren bir canlı gibi hatırlatan bir mimari detaydan yola çıkarak, geçmiş ile bugün arasındaki var olanlara beraber mimari-hafıza eksenine odaklanmaktadır. 

Bu anlamda Pneuma, daimi dönüşüm içerisinde olan kentsel belleğin, unutma ve hatırlama eksinindeki var oluşuna dikkat çekmektedir.

*Pneuma, Antik Yunancada ‘’nefes’’, ve ‘’ruh’’ anlamına gelmektedir. 
**Eser, Koç Holding desteği ile üretilmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :