Philadelphia Amerika'yı Dünya Mirası Listesine Taşıdı

mimarizm.com / 18 Kasım 2015
Dünya Mirası Kentleri Organizasyonu (OWHC), Philadelphia'yı Dünya Mirası Kentleri arasına kabul ettiğini açıkladı. Philadelphia, ABD'deki ilk dünya miras alanı olma özelliğini taşıyor. Yerel yönetim ve kanaat önderleri bu unvanı elde etmek için 2013'ten bu yana çalışmalar yürütüyordu. 

ABD'nin kuruluşuna temel oluşturan pek çok metnin kaleme alındığı 18. yüzyıl yapısı Independence Hall, UNESCO tarafından 1979 yılında Dünya Miras Alanı ilan edilmişti. Bir binanın ya da alanın bu unvanı kazanabilmesi için 10 seçim kriterinden en az birini karşılaması gerekiyor. Bu kriterlere göre söz konusu alanın tarihi, politik, kültürel, estetik, bilimsel ya da doğal özellikleri ile insanlık için "olağanüstü evrensel değer"e sahip olması lazım.

1753 yılında inşa edilen Independence Hall, Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'nin imzalanmasına ve anayasa toplantılarına ev sahipliği yapmıştı. Bina, Independence National Historic Park'ın içindeki yapı ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. (Görsel: Wikimedia Commons)

Her ne kadar UNESCO, Dünya Mirası Kentleri'nin seçiminde direkt rol oynamasa da OWHC, bir Dünya Mirası Kenti'nin en az bir Dünya Miras Alanı'na sahip olmasını şart koşuyor. Organizasyon, 6 Kasım 2015 tarihinde Peru'da gerçekleşen 13. yıllık toplantısında, politik önemi nedeniyle Philadelphia'yı, 266'yı aşkın kentin yer aldığı Dünya Mirası Kentleri listesine ekleme kararı aldı. 


Dünya Miras Kenti olmak ne anlama geliyor?

Peki üye kentler bu unvandan ne gibi bir fayda sağlıyor? Ağa dahil olan belediyeler, OWHC aracılığıyla kültürel varlıklarını nasıl koruyacakları ve miras turizmini nasıl teşvik edecekleri konusunda bilgi paylaşımında bulunabiliyor. UNESCO Dünya Mirası Alanı ve OWHC üyeliği, kentin kültürel mirasını daha görünür kılarak, insanları bu bölgeleri ziyaret etmeye teşvik ediyor.

Öte yandan, seçilen kentler artan ziyaretçi sayısını karşılayacak turizm altyapısına sahip olmadığı zaman miras alanları zarar görebiliyor. OWHC'ye ilişkin bir diğer eleştiri ise, listenin derin bir 'Eurocentrism' (Avrupa-merkezcilik) içermesi... 


Philadelphia tarihine tanık olan binalar


1855-1857 yılları arasında inşa edilen Müzik Akademisi (Academy of Music), ABD'de işlevini sürdüren en eski opera binası. (Görsel: Library Company of Philadelphia / Flickr)


1829 tarihli Doğu Eyalet Hapishanesi (Eastern State Penitentiary), ceza sisteminde davranışı ön plana alan reformu uygulayan ilk hapishanelerden biriydi. (Görsel: Nicolas Raymond / Flickr)


Fairmount'taki sıra evler, 1600'lerin başına tarihlenen bir yerleşim alanı. (Görsel: GooseGoddessS / Flickr)


Kuzey Amerika'nın yaşayan en eski botanik bahçesi olan 1728 tarihli Bartram's Garden'daki Bartram Evi (Görsel: The West End / Flickr)


Bu haber, blog.archpaper.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :