Permakültür Çiftliğinde İleri Dönüşüm

Tuba Tellioğlu Şeren / 14 Temmuz 2017
İsveç’in güney bölgesindeki ormanlık bir arazi üzerine kurulu ‘Stedsans in the Woods’, inşaatı halen devam eden bir permakültür çiftiği ve dinlenme merkezinden oluşuyor. Mekânın kurucuları Mette Helbæk ve Flemming Hansen’a göre ise burası ‘daha iyi beslenme, yaşama ve doğayla ilişki kurma yöntemlerini araştırmak için yaratılmış bir laboratuvar’.

Merkezde çiftlikten-mutfağa anlayışıyla hizmet verecek bir restoran ve gece konaklamaya olanak tanıyacak kabinler yer alıyor. 800 metrekarelik bir alan üzerine kurulu ‘Stedsans in the Woods’; Gothenburg, Malmö ve Kopenhag şehirleri arasındaki bir bölgede konumlanıyor. Perma kültür çiftliği, ilk rezervasyonlarını 21 Temmuz 2017 tarihinden itibaren almaya başlayacak. 

Helbæk ve Hansen, mekanın tasarımı için sürdürülebilirlik konusunda uzman olan Lendager Group’a başvurmuş. Proje kapsamında, arazi üzerinde var olan eski ambar ve seralardan kalma atık ahşap ve cam gibi malzemeler ileri dönüştürülerek merkezin yapımında kullanılmış. Böylelikle içinde bulunduğu çevreye uyumlu bir inziva merkezi yaratılmış. Araziye fazla müdahale etmemek adına tasarım ekibi yapıların iç mekan duvarlarında kerpiç; dış cephesinde ise hafriyat süresince açıkta bırakılan taş ve yuvarlak çakıl malzeme kullanmayı tercih etmiş.  

 

Tasarımın en göze çarpan yapısı; birbiri içine geçen iki üçgen cam prizmanın oluşturduğu, içinde bir restoran ve yarı-açık mutfak barındıran ‘Third Space / Üçüncü Mekan’. Burada restoran misafirleri, karşıdaki gölden yakalanmış taze balıklarla çiftlikten ya da ormandan doğrudan mutfağa taşınan taze yiyecekleri tüketebilecekler. Arazinin farklı noktaları üzerine yayılan 14 farklı kabinden bazıları göl üzerinde yüzecek, bazıları ise ağaç tepelerine yerleştirilecek.

Kaynak, Designboom


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :