Dünyanın İlk Ekolojik Grafen Boyası

Tuba Tellioğlu Şeren / 31 Mayıs 2017
Boya firması Graphene, bilim dünyası tarafından dünyanın en dayanıklı ve sağlam maddesi olarak kabul edilen mucizevi malzeme grafenden, ekoloji dostu boya, Graphenstone'u yarattı.

Saf kireçin grafenle karıştırılmasından elde edilen boya bugüne kadar yapılmış en ince, en dayanıklı ve en iletken ürün olarak gösteriliyor. Graphene boya firması tarafından Birleşik Krallık’ta satışına başlanacak olan Graphenstone boya aynı zamanda dünyanın en ekolojik boyası olarak kabul ediliyor.

Yıllardır boya pazarında satışa sunulan kireç bazlı boyalara grafen malzemesinin eklenmesi ürünün iletkenliği sayesinde binaların termal regülasyonunu düzenleyebileceği anlamına geliyor. Bu nedenle binalarda artık daha az ısıtma ve soğutma ihtiyacı olacak. “Boya iç mekanlarda kullanıldığında grafen malzeme sayesinde sıcaklık duvarda hapsolacak” şeklinde açıklıyor firma yetkilileri.

 

Bir diğer çevreci fayda ise grafenin dayanıklı ve ince yapısından sağlanıyor. Bu özellikleri sayesinde daha az boyaya ihtiyaç duyuluyor. 1 litrelik boyayla 16 metrekarelik bir alanın boyanabildiğini belirtiyor yetkililer. Boyanın bazının yüzde 98’i karbondioksit emiciliğiyle bilinen saf kireçten elde ediliyor. Bu da ürünün çevredeki havayı temizlediği anlamına geliyor.  

Graphene boya firması bu malzemelerin birleşimiyle dünyanın en ekolojik ve sürdürülebilir ürününü yarattığını iddia ediyor. "İlk kez dünyanın en eski ve en güvenilir yapı malzemesi olan kireçle, son nanoteknolojisi bir araya geliyor. Nefes alan, anti-bakteriyel, kokuları ve karbondiyoksiti emme özelliklerine sahip, bir akrilik ürünün dayanıklılığına sahip birinci sınıf bir kireç boya” diyor yetkililer. 

Boya yüzey üzerine uygulandığında sert bir kabuk oluşturuyor. Biraz ıslak olarak tarif edilebilecek bu başlangıç süreci 10 gün sonra çok daha sert bir kabuk oluşumuyla sonlanıyor.  

Ürünün en önemli pozitif özelliklerinden biri de boyama sürecinde herhangi bir kokusunun olmaması. “Hafif  bir nem kokusu dışında herhangi bir şey duymuyorsunuz. Hatta boyanmış bir odaya bir bebeği uykuya yatırabilir ve ona bir zarar gelmeyeceğinden emin olabilirsiniz,” diyor yetkililer. İç ve dış cephelere uygun versiyonları bulunan ürün şimdiden hastane, okul ve otellerin duvarlarına uygulanmış. 

Kaynak, Dezeen


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :