Pera Müzesi'nin 10. Yılına Özel Yerleştirme: “gör/bak/deniz”

mimarizm.com / 02 Şubat 2016
Pera Müzesi’nin 10. yılı kapsamında müzenin tarihi ön cephesi için 10 bin gözlük camından özel olarak tasarlanan sanat eseri gör/bak/deniz (sea/see/saw) yerleştirmesinin sergilenmesi 14 Şubat Perşembe gününe dek uzatıldı.

Kanadalı sanatçılar Caitlind r.c. Brown ile Wayne Garrett tarafından gerçekleştirilen ve müzenin ön cephesini şehre uzanan bir sanat eserine dönüştüren çalışma için 10 bin gözlük merceği kullanıldı. Haliç’in dinamik ve pırıltılı yüzeyini müze binasının tarihi cephesinde yansıtan gör/bak/deniz (sea/see/saw) adlı yerleştirme, 10 metre çapında bir daire yaratmak üzere bir araya gelen, kullanılmış gözlük camlarından inşa edildi. Eserin kurulumu için tüm İstanbullulara da bir çağrı yapılarak, kullanmadıkları gözlük camlarıyla bu kolektif esere katkıda bulunmaları istendi.

Işık oyunlarına dayanan ve tamamen gözlük camlarından oluşturulan eser, izleyicileri tanıdık bir mekânı yeni bir mercekle yeniden incelemeye davet ediyor. Sanatçıların mercekleri oyunbazca kullanımı, statik bir yapı olan müze binasına dinamizm kazandırıyor.

Geri dönüşümlü malzemelerden oluşturdukları çok sayıda sanat eseriyle bilinen Caitlind r.c. Brown ve Wayne Garrett, gör/bak/deniz (sea/see/saw)’i tasarlarken, müze binasının perspektifini değiştirmeyi ve izleyicilere Pera Müzesi’ne farklı bir açıdan baktırmayı hedeflediklerini dile getiriyorlar. gör/bak/deniz’in ışıklandırılması CLK Boğaziçi Elektrik ve Tepta Aydınlatma işbirliğiyle gerçekleştirilmiş. Yerleştirme 14 Şubat’a kadar Pera Müzesi binası üzerinde görebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :