Cecil Beaton'ın "Portreler"i Pera Müzesi’nde

mimarizm.com / 22 Mayıs 2015
Cecil Beaton'ın "Portreler"i

20. yüzyılın çok yönlü fotoğrafçılarından Cecil Beaton'ın "Portreler"i Türkiye'de ilk kez Pera Müzesi'nde sergileniyor.


Pera Müzesi, kuruluşunun 10. yılında ünlü portre fotoğrafçısı ve Oscar ödüllü kostüm tasarımcısı Cecil Beaton'ın "Portreler" sergisine ev sahipliği yapıyor. Cecil Beaton Stüdyo Arşivi Sotheby's'den derlenen sergi, Londra'daki National Portrait Gallery Fotoğraf Danışmanı Terence Pepper küratörlüğünde gerçekleştirildi.

Sergide, Beaton'ın 1920'lerden 70'lere kadar fotoğrafladığı Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Coco Chanel, Salvador Dali, Gary Cooper, Winston Churchill, Jean Paul Sartre, Colette, Audrey Hepburn, Alberto Giacometti ve Rudolf Nureyev gibi önemli isimlerin portreleri de bulunuyor.Richard Avedon ve eşi Evelyn Franklin (1955)


Sergide, sanatçının 1920'lerden 70'lere kadar fotoğrafladığı sanatçılar, film yıldızları, yazarlar, entelektüeller ve kraliyet mensuplarının portreleri yer alıyor. "Portreler" sergisi, ünlü fotoğrafçının 100 binden fazla negatif, 9 bin vintage baskı ve 42 kupür albümünün bulunduğu Cecil Beaton Stüdyo Arşivi Sotheby's işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Cecil Beaton, fotoğrafçı kimliğinin yanı sıra, yazar, ressam, illüstratör, karikatürist ve ödüllü bir dekor ve kostüm tasarımcısı olarak tanınan çok yönlü bir isim. Beaton, özellikle 1927 – 1956 tarihleri arasında Vogue dergisi için hazırladığı kapaklarıyla hatırlanıyor. Ne var ki, Beaton'ın unutulmaz kareleri yalnızca bunlarla sınırlı değil.

Sanatçının II. Dünya Savaşı sırasında Winston Churchill'i ofisinde gösteren fotoğrafı ve yine aynı tarihlerde Life dergisine kapak olan, bombayla yaralanmış 3 yaşındaki Eileen Dunne portresi de en önemli eserleri arasında sayılıyor.Pablo Picasso (1932)Sir Winston Churchill (1940)


Beaton'ın 1958 yapımı "Gigi" ve 1964 yapımı "My Fair Lady" filmleri ile "En iyi Sanat Tasarımı" ve "Kostüm Tasarımı" dallarında kazandığı üç Oscar ödülü bulunuyor. Beaton ayrıca, 1969 yapımı "Coco" müzikali, 1955 yapımı "Quadrille" oyunu, 1959 yapımı "Saratoga" müzikali ve "My Fair Lady" filmi için yaptığı kostümler ile "Kostüm Tasarımı" alanında dört Tony Ödülü'nün de sahibi.                                                     Audrey Hepburn (1963)


Beaton'ın daha önce sergilenmemiş işleri de yer alıyor

Serginin küratörü Terence Pepper, Sotheby's'in özel arşivinden yapılan seçki sonucu sergiye Beaton'ın şu ana kadar gösterilmemiş, özellikle renkli ve az bilinen çalışmalarını eklediklerini anlatıyor. Pepper, sergi hazırlık sürecini şöyle aktarıyor:

"Cecil Beaton'ın tüm çalışmalarını derinlemesine inceleyip, kendi süzgecimizden geçirdikten sonra, bu dehayı seyircilerle buluşturmak bizim için önemli bir deneyimdi. Arşiv çalışmaları sırasında karşılaştığımız yepyeni, hazine niteliğindeki çalışmaları gördükten sonra, sergiye yalnızca Beaton'ın çok tanınan portrelerini dahil etmek haksızlık olurdu."                    Baba Beaton, Wanda Baillie-Hamilton, Lady Bridget Poulett (1930)Marilyn Monroe (1956)Barbra Streisand (1969)


Vogue dergisinin Cecil Beaton imzalı kapaklarına değinen Pepper, onun çektiği fotoğrafların başarısının Beaton'ın tüm kareleri bir sanat eseri olarak ele almasından kaynaklandığını belirtiyor:

"Beaton, modelinin olabildiğince güzel görünmesi için uğraşırken, diğer yandan geleneksel portre fotoğraflarının dışına çıkma arayışı hep devam ediyordu. Bu nedenle, modellerini alışılmadık pozlarda oturtup, muhteşem bir arka plan oluşturur ve böylece modelin kompozisyonun odağı değil, sadece bir parçası olarak görünmesini sağlardı."

"Portreler" sergisi, 13 Mayıs - 26 Temmuz 2015 tarihleri arasında Pera Müzesi'nde izlenebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :