Ortak Akıl-Antakya: Bu Davet "Hepimiz" için

mimarizm.com / 29 Mart 2023
Gönüllüler grubu "Ortak Akıl-Antakya"; uzmanlar, yerel halk, sivil toplum örgütleri ve diğer aktörlerin katılımına/katkısına açık.
© Gürbüz Doğan Ekşioğlu
 
Depremde yok olan şehirlerimizin yeniden ayağa kaldırılması problemine kafa yoran bir gönüllüler grubu olan Ortak Akıl-Antakya'nın Kurucu ve Yürütücüleri şu isimlerden oluşuyor: Emre Arolat (Mimar, EAA-Emre Arolat Architects Kurucu Ortağı), Murat Tabanlıoğlu (Mimar, TA-Tabanlıoğlu Architects Kurucu Ortağı), Prof. Dr. Ece Ceylan Baba (Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı) ve Levent Erden (Next Akademi Başkanı).
 
Hukukçu, deprem bilimci, mimar, şehir plancı, akademisyen ve öğrenciler gibi birçok çalışma alanından isim barındıran çalışma grubunda; Aslı Özbay (Mimar, Restoratör, Argos Yapı, TH & İDİL Mimarlık Şehircilik), Prof. Dr. Celal Abdi Güzer (Mimar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü, CAG Mimarlık Atölyesi Kurucusu), Dr. Deniz Aslan (Mimar, Peyzaj Mimarı, DS Mimarlık), Dr. Öğr. Üyesi Gülsün Tanyeli (Mimar, Mimarlık Tarihi, Restorasyon, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Üyesi), Hasan Çalışlar ( Mimar, Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık), Prof. Dr. İlhan Tekeli (İnşaat Mühendisi, Şehir Plancısı, Sosyal Bilimci, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü), Mahir Polat (Arkeolog, Sanat ve Mimarlık Tarihçisi, İBB Genel Sekreter Yardımcısı), Murat Germen (Mimar, Fotoğraf Sanatçısı, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Eğitmeni), Prof. Dr. Naci Görür (Jeolog, Deprem Bilimci, Bilim Akademisi Kurucusu ve Üyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü), Nevzat Sayın (Mimar, NSMH-Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri Kurucusu), Prof. Dr. Uğur Tanyeli ( Mimar, Mimarlık Tarihçisi ve Kuramcısı, İstinye Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı) ve Zeynep Arolat (Mimar, Studio ZAROLAT) da bulunuyor.
 
Ortak Akıl - Antakya Niyet Beyanı:
 
"6 Şubat 2023 tarihli depremlerin neden olduğu yıkımın ilk şoku etkisini yavaş yavaş yitirirken afet bölgelerinde şehirlerimizin nasıl yeniden ayağa kaldırılacağı sorusunun gölgesi hepimizin üzerine düşmüş görünüyor. Bu "hepimiz"in içinde sadece uzmanlar değil, başta yakınlarını, sevdiklerini ve şehirlerini kaybetmiş ve geleceğe endişe ile bakan bölge insanları olmak üzere bütün yurttaşların bu halkanın içine girdiği söylenebilir.
 
Peki ama nasıl olacak? Şehirlerimizin yeniden "ayağa kaldırılması" derken kastedilenin sadece bir imar sorunu olmadığını, hepimizin birlikte ürettiği bir sonuç olduğunu düşünürsek çözümün de kolay olmadığını anlarız. Zor ve karmaşık sorunların kolay ve mucizevi çözümleri olmadığını, eğer bir çözüm olacaksa bunun ancak hepimizin elini taşın altına koyduğu bir platformda karşılıklı temas ile mümkün olabileceğini biliyoruz.
 
İşte tam da bu bağlamda şehirlerimizin yeniden ayağa kaldırılması problemine kafa yoran bir gönüllüler grubu Ortak Akıl-Antakya adıyla bir araya geldi. Sivil ve bağımsız bir platform olarak kurulan Ortak Akıl-Antakya'nın ana odağı depremlerde büyük hasar alarak neredeyse yok olmanın eşiğine gelen Antakya olacak. Şehrin geçmiş felaketlerin izlerini taşıyan katmanlı yapısı düşünüldüğünde Antakya'nın bu son depremin ardından şehirlerin yeniden canlandırılma çalışmaları için simgesel bir önemi olduğu söylenebilir. Ancak sürecin sonunda ortaya çıkacak yol haritasının farklı ölçeklerde benzer felaketlerin endişesini taşıyan bütün şehirlerimiz için de örnek alınabilecek bir model olacağını ümit ediyoruz.
 
Şehir planlama ve kentsel tasarımın son 50 yılı esnek ve açık planlama modellerinin bugünkü karmaşık kent hayatımız için kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu göstermiştir. İnsanlık tarihinin en somut ve gözle görünür izlerini oluşturan şehirlerimizi hepimizin ortak eylemlerimizle birlikte inşa ediyoruz.
 
Bu bağlamda Ortak Akıl-Antakya adıyla yola çıkan platformun uzmanlar, yerel halk, sivil toplum örgütleri ve diğer aktörlerin katılımına/katkısına açık olduğunu beyan ederiz. Bu davet katkı koymak isteyen "hepimiz" içindir."
 
İletişim için tıklayın

İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Mim. Kasım Bener 11 ay önce Antakya'nın değerlerini yeniden ayağa kaldırmak için kurulmuş ve çok değerli arkadaşlardan oluşan bu platformda yer almak harika bir şey olsa gerek. Kaybettiğimiz insanlarımızın acısını ancak depremin yok ettiği ve maalesef eserimiz olan çirkin yapıların yerine hala ayakta kalan ve bize adeta ders verme niteliğinde duran şehrin asıl sahipleri olan yapılara yakışır planlama yapmak dindirecektir. Bunları yapmak içinde ne olur artık depremleri beklemeyelim. Tarihteki şehirciliğin sanatın mimarlığın ve mühendisliğin beşiği olan Anadolu'da kurtarılmayı bekleyen nice Antakyalar beklemektedir.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :