Orhan Pamuk - Balkon Fotoğraflar Sergisi Açıldı

mimarizm.com / 06 Şubat 2019
Orhan Pamuk’un İstanbul’daki evinin balkonundan çektiği fotoğraflardan oluşan sergisi “Orhan Pamuk - Balkon Fotoğraflar”, Yapı Kredi Kültür Sanat Binası’nda açıldı.

Yapı Kredi Kültür Sanat binasında açılan "Orhan Pamuk - Balkon Fotoğraflar​" sergisinde Orhan Pamuk’un evinin balkonundan çektiği, İstanbul’un sürekli değişen, incelikli manzarasını yansıtan 600’den fazla fotoğraf sergileniyor. Bu fotoğraflar, yazarın yoğun bir yaratıcılık dönemi olan Aralık 2012 ve Nisan 2013 arasında telefoto lensli dijital fotoğraf makinesiyle çektiği 8,500’den fazla fotoğraf arasından seçildi.

Sergi açılışı öncesi Gerhard Steidl’la birlikte bir söyleşi yapan Orhan Pamuk, konuşmasında fotoğraf çekme nedenlerinden ve “Balkon” kitabından bahsetti. Genellikle yazmakta zorluk çektiği zamanlarda fotoğraf çektiğini söyleyen Pamuk, "Ben güzellik düşledim, o da (Gerhard Steidl) bu güzelliği süzerek daha da güzel yaptı" dedi.

Gerhard Steidl ise yaptığı konuşmada sergideki fotoğraflarda yeniden boyutlandırma, renk değişikliği, çerçeve değişikliği gibi değişiklikler yapılmadığını, fotoğrafların çekildiği haliyle sergilendiğini belirtti. 

Sergide tuvale basılan 70 adet büyük format fotoğraf ve Pamuk’un sunuş metni de izleyiciye sunuluyor. Ayrıca, 280 g. Hahnemühle Cotton kağıda mürekkep püskürtme akrilik yöntemiyle basılan sayfalar da karşılıklı olarak sergileniyor.

Kitabın kendisi ise serginin ayrılmaz bir parçası

Balkon kitabı, Almanya Göttingen’de bulunan dünyanın en ünlü fotoğraf kitapları yayıncısı Gerhard Steidl tarafından basıldı. Kitap, sarı-beyaz mat kağıt üzerine dört renk ofset ve kırık siyah, mat mürekkep baskı, gömme fotoğraflı bez ciltli, ilk ve son sayfaları pamuk lifli, şerazeli ve kurdeleli özel bir baskı.

Orhan Pamuk - Balkon Fotoğraflar​ sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat binasında, 27 Nisan 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :