Onur Karadeniz Architects’ten Klinik Tasarımı

mimarizm.com / 19 Ekim 2021
Onur Karadeniz Architects, Op.Dr.Naci Çelik Kliniği için gerçekleştirdiği tasarımda geleneksel klinik anlayışının dışına çıkarak 'klinik’ olgusunu yeniden tanımlıyor.

Ele aldığı projelerde fonksiyonel ve özgün bir tasarım anlayışı yansıtan Onur Karadeniz Architects, İstanbul, Nişantaşı’nda yer alan Op. Dr. Naci Çelik Kliniği’nin iç mekanlarında da farklı bir tasarım yaklaşımı sunuyor. Estetik cerrahi müdahale amacıyla tasarlanan klinik projesi, alışılagelmiş, geleneksel klinik ofislerden farklı olarak bölünmüş program tipolojisini bozuyor ve ‘klinik’ tasarımına başka bir açıdan yaklaşıyor.

Geleneksel ofis tipolojisi ile kullanıcılarını karşılayan klinik, operasyon bölümüne doğru ilerlenirken mekanda kaybolma hissi yaratıyor. ‘Curve’ izlerinden yükselerek oluşturulan geçiş mekanı, operasyon bölümlerine dağıtımı sağlayan ana aksı oluşturuyor. Bölücüler üzerine giydirilmiş ikincil katman olan üçgen cidar ise gerekli aydınlatma vb. altyapı sistemlerinin klinik içerisinde gizlenerek dağıtılmasını sağlayarak mekanın sıra dışılığına katkıda bulunuyor. Gözün sabit perspektifini kıran operasyon bölümünde yer alan ana cerrahi müdahale odasına da buradan uzanan bir geçitle iletişim sağlanıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :